مستحکم نبودن پایه نصب ویبره بدنه

نکات پایه نصب ویبره بدنه برای جلوگیری از خرابی ویبراتور

این مقاله رایج ترین حالت های خراب شدن ویبراتور صنعتی را توضیح می دهد. طبق تجربه در تولید ویبراتورهای صنعتی سبک و سنگین، نصب نامناسب به طور معمول تنها علت اصلی خرابی ویبراتور صنعتی است. از آنجایی که نصب نامناسب باعث ایجاد طیف گسترده ای از مشکلات برای تجهیزات ارتعاشی می شود، ما در اینجا جزئیات بیشتری را در مورد نحوه صحیح نصب و نکات پایه نصب ویبره بدنه بررسی می کنیم.

بیشتر بخوانید: محل نصب ویبراتور در انواع هاپر صنعتی

تخت و محکم بودن پایه نصب

نکته بسیار مهم و کلیدی نصب ویبره بدنه این است که باید پایه ای که ویبراتور را روی آن نصب می کنید به اندازه کافی سفت و مسطح باشد.  در ویدئو زیر پایه نصب موتور ویبره شل و نامناسب است.

ویدئو اشتباه در پایه نصب موتور ویبره

به علت مستحکم نبودن ورق فلزی که ویبراتور بر روی آن نصب است ویبراتور نمی تواند نیروی خود را به میز ویبره انتقال دهد. برای حل این مضکل پایه نصب را باید تقویت کرد. در ادامه مشکلاتی که عدم رعایت درست نصب پایه ایجاد می کند  و نکاتی که باید در نظر گرفت را توضیح می دهیم.

انحراف سطحی که ویبراتور بر روی آن نصب است

سازه نصب باید به اندازه کافی مستحکم باشد به طوری که نیروهای وارد شده توسط موتور ویبره باعث انحراف سازه بیش از 0.2 میلی متر نشود. انحراف یا خمش سازه باعث ایجاد حرکت نسبی سطوح موازی می‌شود که ویبراتور را به بدنه دستگاه محکم می‌کند. انحراف بیش از حد در نهایت منجر به جدا شدن جوش ها و شل شدن پیچ‌ها می‌شود، زیرا هر بار که لنگ‌های خارج از تعادل با پایه ویبراتور مخالف میشوند، ویبره بدنه شروع به جدا شدن از پایه نصب می‌کند.

به خاطر داشته باشید که حداکثر انحراف سازه 0.2 میلی متر با چشم قابل تشخیص نیست. در نظر داشته باشید هنگام طراحی و ساخت دستگاه ها و تجهیزات ارتعاشی انحراف کمتر از 0.2 میلی متر باشد.

صاف بودن سطح از نکات پایه نصب ویبره بدنه

علاوه بر سفت بودن پایه نصب باید کاملاً صاف هم باشد. داشتن یک پایه صاف برای جلوگیری از جدا شدن ویبراتور بدنه و پیچ ها بسیار مهم است. بنابراین توصیه می کنیم تمام سطوح پیچ و مهره ماشین کاری شوند تا از صافی کامل و عدم انحراف 0.2 میلی متری مطمئن باشیم. همچنین قبل از نصب ویبره بدنه، تمام آلودگی ها و رنگ از محل نصب پاک شود.

محکم کردن ویبراتور روی پایه ها

زمانی که یک سطح کاملاً صاف دارید، اکنون آماده نصب ویبراتور هستید. با استفاده از پیچ‌ها، مهره‌ها و واشرهای مسطح و فنری با درجه 10.9 و یا 12.9 می توانید ویبراتور را نصب کنید. به صورتی که پایه های موتور ویبره باید با پایه نصب در تماس باشند. بسیار مهم است که پیچ را از زیر پایه نصب با استفاده از یک واشر تخت و صاف بین سر پیچ و سطح زیرین پایه نصب قرار دهید.

هنگام استفاده از واشر تخت به طور مناسب در ناحیه نصب که صاف می باشد قرار بگیرد. سپس از بالا یک واشر تخت و یک واشر فنری قرار داده و با آچار مناسب بچرخانید و محکم کنید. توجه داشته باشید پیچ ها باید به اندازه ایی بلند باشند که هنگام سفت شدن دو تا سه رزوه کامل از مهره بیرون بزند.

نکات مربوط به روشن کردن ویبراتور بعد از نصب ویبره بدنه

پس از کارکردن موتور ویبره به مدت 30 دقیقه، ویبراتور را خاموش کنید و پیچ های پایه و پایه نصب دستگاه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مستحکم بودن (مقدار گشتاور یا نیروی چرخشی) خود را حفظ کرده باشد. همچنین توصیه می کنیم گشتاور را بعد از تقریباً 4 ساعت کارکرد و پس از هفت روز و سپس پس از یک ماه بررسی کنید. همچنین توصیه می‌کنیم این بررسی گشتاور را در برنامه (تعمیر و نگهداری پیشگیرانه منظم) خود بگنجانید. زیرا در صورت عدم کنترل این موضوع ویبراتور برقی می تواند حتی در مدت زمان کوتاه آسیب جدی به خود و تجهیزات ارتعاشی وارد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه میگردید ؟!