بلبرینگ موتور ویبره

آشنایی با بلبرینگ موتور ویبره

در این مقاله سعی شده توضیحاتی مفید درباره بلبرینگ موتور ویبره داده شود. و آشنایی با بلبرینگ ویبراتور صنعتی به صورت اجمالی پیدا کنید.

برای دریافت قیمت موتور ویبره و مشاوره فنی خرید ویبره بدنه با کارشناس ما 09129228525 تماس بگیرید.

بلبرینگ موتور ویبره
بلبرینگ موتور ویبره

رولبرینگ استوانه ای

اکثرا در ویبراتورهای برقی چرخشی سنگین از رولبرینگ های استوانه ایی استفاده می شود. بلبرینگ های ساچمه کروی شکل یا ساچمه گرد در اصطلاح ردیف 6000 در ویبره های کوچک و سبک تر استفاده می شود عملا نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند. در این مقاله از رولبرینگ های NG-NU-NUP غلتک استوانه ایی صحبت خواهیم کرد.

بلبرینگ موتور ویبره مشخص شده توسط کارخانه

با اینکه در ساختار ویبراتور صنعتی برقی از موتور سیم پیچی شده ساکن استفاده شده اما قطعات بسیار منحصر بفردی از تجهیزات صنعتی می باشند. یکی از تفاوت های آشکار اما مهم این است که موتور ویبره به گونه ایی طراحی شده اند که به شدت تکان می خورند و لرزش دارند. به همین دلیل آن ها نسبت به سایر انواع موتورهای الکتریکی در تعمیر و نگهداری نیاز به رسیدگی دوره ای و منظم هستند.

وقتی صحبت از بلبرینگ می شود به این معنا است که از بلبرینگ مشخص شده کارخانه پیلسا موتور استفاده کنید. اغلب افرادی که با موتورهای صنعتی مانند تعمیرگاه های دینام و سیم پیچی ها آشنا هستند. متوجه هستند که بلبرینگی که در تعمیرات ویبراتور صنعتی استفاده می شود باید از نوع کارخانه سازنده باشد. در هنگام تعمیر موتور ویبره تفاوت های ظریفی (نحوه تعویض بلبرینگ و نوع بلبرینگ) وجود دارد که در برخی مواقع در نظر گرفته نمی شود.

تفاوت و جزئیاتی که در بلبرینگ ها باید در نظر گرفت

  1. یکی از این جزئیات که اغلب نادیده گرفته می شود این است که آیا برای این موتور ویبره نوع بلبرینگ پایه C3 یا معمولی مناسب است یا خیر.
  2. متناسب بودن که به فاصله شعاعی داخلی بین ساچمه های غلتکی و بوش داخلی (کونس داخلی) و بوش بیرونی (کونس بیرونی) اشاره دارد. که این برای ویبراتورهای صنعتی برقی دوار بسیار مهم است زیرا باید آن ها در دمای بالاتری نسبت به استاندارد موتورهای الکتریکی کار کنند.
  3. یکی دیگه از این جزئیات این است که آیا باید از بلبرینگ های قفسه شبکه برنجی و یا پلی آمیدی فیبری (زرین فنولیک) و یا آهنی استفاده کنید؟

در بسیاری از موارد بلبرینگ های با شبکه فیبری (پلی آمید) خوب هستند اما بلبرینگ های با شبکه برنجی برای کاربردهای سخت تر مناسب تر هستند.

بلبرینگ های شبکه آهنی(قفسه آهنی) برای ویبراتورهایی که درمصارف در کارخانجات محیط های عمومی کار می کنند مناسب است. که دمای محیطی که ویبره بدنه در آن کار می کند بین 0 تا 40 درجه سانتی گراد مناسب هستند و با توجه به برند بلبرینگ عمومیت دارد.

بلبرینگ های شبکه فیبری (پلی آمید) نیز همچون بلبرینگ های شبکه آهنی می باشد و مشخصات و کاربردهای آن را دارد. و تا دمای محیطی و دمای 50 درجه سانتی گراد مناسب هستند و می توان گفت نسبتا مناسب تر هستند.

بلبرینگ های شبکه برنجی برای دماهای بالاتر از بلبرینگ های شبکه فیبری (پلی آمید) و شبکه آهنی کار میکنند. و برای کاربردهای سخت تر مناسب تر هستند. می توانند روزانه 10 تا 15 ساعت کاری نیازهای تجهیزات صنعتی را برآورده کنند. البته روش های تعمیر و نگهداری بلبرینگ موتور ویبره و نوع استفاده از روانکارها (گریس ها) در این نوع سه بلبرینگ بسیار متفاوت می باشد.

بلبرینگ موتور ویبره استاندارد کارخانه پیلسا موتور

ویبراتورهای کارخانه پیلسا موتور از بلبرینگ های برندهای مطرح جهانی استفاده می کند. زیرا استاندارد جهانی برای رولبرینگ های استوانه ایی (غلتکی) می باشند. یکی از مزیت های برندهای با کیفیت این است که بلبرینگ های غلتکی آن ها دارای غلتک های مخروطی با شبکه پروفیلی خاصی هستند. که امکان انحراف محور شافت را در هنگام کار کردن ویبره بدنه را فراهم می کند. که کمک به هم محوری شافت ویبراتور (بلبرینگ) و بدنه و درب های نگهدارنده بلبرینگ ها می کند.

بسیاری دیگر از این بلبرینگ ها دارای غلتک های مخروطی شکل نیستند که باعث ایجاد تنش در لبه و خرابی زودرس بلبرینگ می شود.

بلبرینگ های استوانه ایی به دلیل اینکه دارای فاصله شعاعی داخلی مناسب و بیش از حد معمول است برای کاربردهای ارتعاشی بسیار بهینه می باشند. البته در صورتی که رولبرینگ های غلتکی استوانه ایی با شاخصه E باشند.

راه حل ها و راهبردهای ویبراتورهای سفارشی

واحد فنی مهندسی کارخانه پیلسا موتور راه حل هایی را برای پشتیبانی از ویبراتورهای سفارشی ارائه می دهد که در دمای بالا یا بارهای سنگین و برنامه های کاربردی و کاری با سرعت بالا را در نظر می گیرد.

به عنوان مثال ما اغلب رولبرینگ های شبکه برنجی را در کاربردهای ریخته گری (کارخانه های ریخته گری فلزات) به دلیل شرایط عملیاتی محیطی بالاتر از حد معمول پیشنهاد می کنیم.

و برخی از مدل های ویبراتور بدنه با سرعت بالاتر و نیروی خروجی بالاتر (میزان ضربه و نیرویی که ویبراتور وارد می کند که بر حسب کیلوگرم یا کیلو نیوتن می باشد.) از رولبرینگ های شبکه برنجی به عنوان استاندارد برای کاربردهای مانند میزهای ویبره بزرگ جهت فشرده سازی و متراکم سازی، ارتعاش دهنده های هاپرها و سیلوها و تخلیه کننده ها در مناطق گرمسیری جغرافیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه میگردید ؟!