تعمیر و نگهداری بلبرینگ موتور ویبره

تعمیر و نگهداری بلبرینگ موتور ویبره

بلبرینگ های فابریک استفاده شده در ویبره بدنه برقی توسط کارخانه پیلسا موتور باعث طول عمر ویبره صنعتی هستند. اگر ویبراتور صنعتی بر روی دستگاه در جهت مناسب نصب شود و با اندازه مناسب انتخاب شده باشد، طول عمر ویبراتور را نگهداری صحیح بلبرینگ مشخص می کند. در این مقاله ما نظرات و تجربیات خود را در تعمیر و نگهداری بلبرینگ موتور ویبره با مخاطبان و مشتریان عزیز در میان خواهیم گذاشت.

تعمیر و نگهداری بلبرینگ موتور ویبره
تعمیر و نگهداری بلبرینگ موتور ویبره

تعمیر و نگهداری بلبرینگ موتور ویبره

هنگامی که اقدامات لازم برای جلوگیری از خرابی زودرس بلبرینگ را انجام دادید (مثلا استفاده از بلبرینگ و گریس مناسب).

بررسی و توضیحات درباره گریس بلبرینگ موتور ویبره

آشنایی با بلبرینگ موتور ویبره

اکنون زمان آن رسیده است به نگهداری بلبرینگ موتور ویبره بپردازید. نگهداری صحیح بلبرینگ ها برای به دست آوردن حداکثر طول عمر ویبراتور صنعتی بسیار مهم است. زیرا بلبرینگ ها مهمترین اجزای سایشی در ویبراتورهای برقی دوار هستند.

آلاینده ها (آلوده کننده ها) را دور نگه دارید

اولویت شماره یک از نظر نگهداری بلبرینگ موتور ویبره دور نگه داشتن آلاینده ها می باشد. هنگامی که آلاینده ها وارد حفره های بلبرینگ ها می شوند، قادرند با گریس مخلوط شوند و ترکیب شیمیایی آن را تجزیه کنند. در نهایت به زودتر تمام شدن گریس منجر می شود.

و بدتر از آن مواد خارجی می توانند گریس را ساینده کنند. و باعث لغزش ساچمه های استوانه ای (غلتک ها) در داخل بلبرینگ شوند.

ویبراتورهای پیلسا موتور دارای استاندارد (IP66-IP65) می باشد این بدان معنی است که ضد گردو غبار و ضد آب هستند. با این حال این لزوما به این معنا نیست که که آلاینده ها نمی توانند در صورت استفاده نادرست وارد موتور ویبره شوند.

ضروری است که اورینگ های آب بندی از قسمت درب پوش ها (کاسه های محافظ لنگ، فلنج های بلبرینگ و درب بلبرینگی) به درستی در شیار خود قرار گرفته باشد و تمام پیچ های درب ها به درستی بسته شده باشد.

پولک ها و یا کاسه نمدها (پولک های نگهدارنده گریس) به دور نگه داشتن آلاینده ها از بلبرینگ ها کمک می کند. شیار و سوراخ گریس خور توسط گریس خور که تمیز نگه داشته شده کمک می کند گریس جدید به جای حرکت به داخل سیم پیچی به داخل بلبرینگ هدایت شود. قبل از این عمل حتما بلبرینگ را از گریس قبلی کاملا پاک کنید این موضوع اهمیت دارد.

هنگام روغن کاری مجدد (روانکاری مجدد با گریس) از آلودگی جلوگیری کنید

همچنین بسیار مهم است از وارد کردن آلاینده ها (ناخالصی ها) به گریس در طول فرآیند گریس کاری (روانکاری) خودداری کنید.

برای جلوگیری از این مشکل همیشگی توصیه می کنیم ویبره بدنه خود را با یک (گریس پمپ) مخصوص روانکاری کنید. یک گریس پمپ مخصوص را تنها با گریس توصیه شده پر کرده و برای این کار اختصاص دهید. از آنجایی که گریس بلبرینگ موتور ویبره توصیه شده کارخانه پیلسا موتور به صورت بسته های کیلویی و نیم کیلویی عرضه می شود. گریس پمپ را به صورت دستی پر کرده و سپس به قسمت گریس خور ویبراتور متصل کنید تا گریس به داخل بلبرینگ ها پمپ شود. داخل بسته بندی نایلون قرار دهید تا همیشه تمیز بماند.

همیشه به یاد داشته باشید که گریس پمپ را در محلی تمیز و دور از ذرات گردو غباری که ممکن است در اطراف موتور ویبره و در محیط و هوا باشد بسته بندی کنید. همچنین ضروری است که اتصالات گریس خوری ویبراتور قبل از گریس کاری (روانکاری) جدید پاک و تمیز شوند.

آب بندی سفارشی برای نگهداری بلبرینگ موتور ویبره

ما همچنین این توانایی را داریم نوع آب بندی سفارش IP (سفارش های خاص آب بندی) را در شرایطی که ممکن است نوع و ترتیب آب بندی استاندارد کافی نباشد و یا شرایط کارخانه ایجاب میکند اجرا کنیم.

به عنوان مثال می توانیم نوع و ترتیب آب بندی و نوع شیارهای درب پوش ها و فلنج ها را به صورت خاصی مهرو موم نموده و به محصولات ویبراتوری اضافه کنیم. در جهت رضایت و سفارش مشتری ارائه دهیم.

فاصله روغن کاری مجدد برای نگهداری بلبرینگ موتور ویبره (روانکاری یا گریس)

ایجاد و پیاده سازی یک برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه که مستلزم فاصله زمانی گریس کاری مجدد و مقدار گریس صحیح است. برای به حداکثر رساندن عمر و عملکرد ویبراتور صنعتی بسیار ضروری است.

از استفاده  مقدار کمی از گریس در زمان گریس کاری خوداری کنید

مقدار گریس کم بسیار آسیب زننده است زیرا بلبرینگ ها به لایه ای از گریس بین استوانه ها (غلتک ها) و ردیف های داخلی (کونس داخلی و کونس بیرونی بلبرینگ) نیاز دارند. اگر پوشش دهی گریس کافی نباشد و ساچمه ها را به اندازه کافی چرب نکند شروع به تماس فلز به فلز بین سطوح داخلی بلبرینگ می کند. در نهایت منجر به لغزش، اصطحکاک و فرسودگی بلبرینگ و خرابی آن می شود.

از گریس کاری بیش از حد خوداری کنید

پر کردن بیش از حد گریس در موتور ویبره نیز می تواند مشکلاتی را به وجود آورد. گریس بیش از حد می تواند به داخل سیم پیچی و روتور و میدان مغناطیسی استاتور راه پیدا کند. به دلیل دمای استاتور و روتور باعث شود آمپر نامی ویبراتور صنعتی افزایش یافته و سیم پیچی را خراب کند و باعث سوختن آن شود. گریس در داخل استاتور سیم پیچی می تواند عایق کاری سیم پیچی را خراب کند و باعث اتصال بدنه شود.

بیشتر بخوانید: قطعات یدکی موتور ویبره

فاصله زمانی استاندارد گریس کاری مجدد

بلبرینگ با توجه به نوع سایز و اندازه (کوچک و بزرگی) و سرعت چرخش r.p.m نیازهای متفاوتی برای مقدار گریس و فاصله زمانی روانکاری یا گریس کاری دارد.

به طور معمول ویبراتورهایی که با سرعت چرخش سریعتر کار می کنند بیشتر به گریس کاری نیاز دارند.

گریس کاری را برای شرایط محیطی گرم و سرد تنظیم کنید

فاصله گریس کاری مجدد بهینه تا حد زیادی به شرایط محیطی بستگی دارد. اگر تجهیزات ویبره بدنه در منطقه ای کار می کنند که بسیار گرم است. شرایط محیطی به طور مداوم بالای 27 درجه سانتی گراد معادل 80 درجه فارنهایت باشد، باید بیشتر اوقات گریس کاری کنید. با اعمال یک ضریب براساس دما در فاصله زمانی گریس کاری استاندارد می توان تعداد دفعات آن را تعیین کرد.

به عنوان یک مثال ساده یک کارخانه ذوب فلزات با تجهیزات ویبراتورهای ارتعاشی را در نظر بگیرید که برای رسیدگی به مواد بسیار با درجه بالا استفاده می شود. دمای اطراف ویبراتورها به صورت مداوم 35 درجه سانتی گراد معادل 95 درجه فارنهایت است. فاصله گریس کاری استاندارد آن 100 گرم گریس در هر 1500 ساعت است. به دلیل دمای بالای محیط و چرخه کاری سخت و ریزش گریس بالاتر از حد معمول است. (توجه داشته باشید هر اونس معادل 28 الی 31 گرم است برای کاربردهای گوناگون)

به این ترتیب ما توصیه می کنیم یک ضریب 0.5 پنج دهم برای بازه زمانی استاندارد 1500 ساعت گریس کاری مجدد انجام شود. این بدان معناست بلبرینگ های ویبراتور را در هر 750 ساعت با استفاده از 100 گرم گریس استاندارد برای هر بلبرینگ گریس کاری و کنید.

ابزار گریس پمپ خود را کالیبره و از صحت آن اطمینان حاصل کنید

یکی دیگر از مزایایی استفاده از ابزار گریس پمپ اختصاصی این است که به شما کمک می کند هنگام روانکاری مجدد موتور ویبراتور در مورد مقدار گریس کاری خود دقیق تر باشید. چون در بعضی از گریس پمپ ها و یا روان کننده های خود کار اندازه گیری مقدار گیرس وارد شده به محفظه نگهدارنده گریس ویبراتور بدنه و به درون بلبرینگ مشکل است. بسیاری از اوقات بهترین راه این است که خودتان آن را با استفاده از یک ترازو اندازه گیری کنید.

پیلسا موتور با یک چرخه کاری دقیق و شرایط محیطی، یک بازه زمانی روانکاری و گریس کاری مجدد به صورت سفارشی برای رفع نیازهایتان تهیه و تنظیم می کند.

اگر در مورد این مقاله و سایر مشکلات رایج ویبراتورهای صنعتی و یا هر چیز مرتبط با تجهیزات ارتعاشی خود نظر و یا انتقاد و یا سئوالی دارید شما را تشویق می کنیم با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه میگردید ؟!