دستگاه بوجاری

عملکرد دستگاه بوجاری و ویبره بدنه نصب شده بر روی آن

از روش های قدیمی برای جدا کردن نخاله از غلات به باد دادن خرمن های کوبیده شده یا الک کردن می باشد. در دنیای مدرن امروزی با استفاده از ماشین الات صنعتی جداسازی برنج، گندم و جو از ساقه و پوست، تخم حشرات، علف هرز، آفت و نخاله ها انجام می شود. به این عمل جداسازی در اصطاح بوجاری گفته می شود. انواع و مدل های متنوع دستگاه بوجاری به کمک سرند و الک سازی محصولات کشاورزی امده است.

نحوه عملکرد دستگاه بوجاری

دستگاه از دو سرند، یک مخزن، یک فن و یک موتور ویبره تشکیل شده است. محصول توسط ویبره بدنه متصل به دستگاه بوجاری به روی سرند به حرکت در می اید. این دستگاه دارای یک فن است که نیروی باد تولید شده توسط آن برگ و پوسته های سبک را از دانه های محصول جدا می کند. هم زمان با ریزش محصول توسط ویبراتور بر روی سرند، فن دستگاه بر روی دانه های محصول نیروی باد را وارد می کند.

برای دریافت قیمت موتور ویبره بوجاری و مشاوره فنی خرید ویبره بدنه با کارشناس ما 09129228525 تماس بگیرید.

محصول ریخته شده بر روی سرند اول از مش های سرند عبور می کند و سنگریزه های درشت بر روی سرند باقی می ماند و ار انتهای سرند خارج می شود. در سرند دوم شن ها و سنگ ریزه های ریزتر از مش های الک عبور داده می شوند. و دانه های محصول بر روی الک باقی می ماند و از انتهای سرند از دستگاه خار ج می شوند.

دستگاه های بوجاری قابلیت پاک سازی محصولات تا 85 درصد را دارند. در خطوط بسته بندی پاک سازی نهایی محصولات توسط کارگران انجام می شود. این دستگاه ها با توجه به نوع محصول دارای مش های متفاوت در الک ها است.

دستگاه بوجاری
دستگاه بوجاری

بیشتر بخوانید: آشنایی دستگاه ویبره پولیش

انواع ماشین های کشاورزی بوجاری

با توجه به تنوع محصولات و دانه های تولید شده در بحش کشاورزی انواع ماشین های کشاورزی بوجاری وجود دارد. مانند:

  • بوجاری غلات: برای پاکسازی گندم و جو از پوسته، ساقه و سنگریزه استفاده می شود.
  • دستگاه بوجاری کنجد: دانه های روغنی مانند کنجد، کلزا، درت و سویا را پاکسازی و تمیز می کنند. محصولات نهایی در صنایع داروسازی و تولیدات مواد غذایی استفاده می شونند.
  • بوجاری حبوبات: هم برای پاکسازی و جدا کردن ناخالصی ها در لوبیا، عدس ، لپه و نخود و غیره استفاده می شوند.
  • دستگاههای بوجاری تخمه: تخمه های آفتابگردان یا کدو توسط این ماشین آلات جداسازی و بسته بندی می شوند. محصولی یکدست از نظر سایز بدون ناخالصی خروجی این دستگاه است.

نکته مهم : موتور ویبره مورد استفاده در دستگاه بوجاری در عملکرد بهتر جداسازی تاثیر بسزایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه میگردید ؟!