ویبره بتن ریزی

ویبره بتن ریزی چیست؟

ویبره بتن ریزی دستگاهی است که با ایجاد لرزش حباب های هوای داخل بتن را از بین می برند. زمان بتن ریزی مقداری هوا در لایه های زیرین بتن باقی می ماند که به وسیله ارتعاش هایی که توسط ویبره بتن تولید می شود این حباب های هوا رو به بالا حرکت می کنند و به سطح بتن می آیند و از بین می روند. با خروج این حباب ها بتن به صورت یکدست می شود و بعد از خشک شدن استحکام بیشتری خواهد داشت و هیچ گونه خلل و فرجی نخواهد داشت.

برای دریافت قیمت ویبره بدنه  برای قالب و مشاوره فنی خرید ویبره بدنه با کارشناس ما 09129228525 تماس بگیرید.

یکی از مهم ترین مراحل بتن ریزی ویبره کردن بتن است. اگر این مرحله به صورت اصولی و درست انجام بگیرد بتن متراکم می شود و حباب های موجود در آن ازبین می روند. بنابر شرایط کار می توان از ویبره بتن ( ویبره شلنگی) و یا موتور ویبره بدنه برای ویبره کردن بتن بهره برد. ویبره شلنگی از متداول ترین ویبره هایی است که در صنایع عمرانی و ساختمان سازی استفاده می شود. ویبره شلنگی دارای سوزنی است که این سوزن داخل بتن فرو می رود و از طریق آن ارتعاش به بتن منتقل می شود. در ویبره بدنه همان طور که از نامش پیداست به بدنه قالب بتن متصل می شود و موجب ارتعاش قالب بتن می شود.

ویبره بتن ریزی
ویبره بتن ریزی

بیشتر بخوانید: موتور ویبره در تولید سینک گرانیتی

کار ویبره در بتن

استحکام بتن در سازه های بتنی امر بسیار مهمی است. با ویبره کردن بتن می توان سازه ای بتنی با استحکام بالا تولید کرد. همان طور که در ابتدا گفتیم با ویبره کردن بتن حباب های هوای موجود در بتن از بین می رود. این حباب ها اگر از بتن خارج نشود موجب تضعیف ساختار بتن بعد از خشک شدن می شود. زمانی که این حباب ها توسط ویبره خارج می شود ساختار بتن متراکم می شود و ایمنی سازه افزایش پیدا می کند.

انواع ویبره بتن ریزی

انواع ویبره بتن را در سه دسته قرار می دهند که عبارت اند از :

– ویبره قالب : برای ویبره قالب ویبراتور را خارج از سازه های بتنی نصب می کنند. این نوع ویبراتور (موتور ویبره یا ویبره بدنه)معمولا برای بتن های از پیش ساخته کاربرد دارد. ویبره های خارجی در بتن ریزهای بزرگ شش فوت از هم فاصله دارند.

– ویبره سطح : هنگام بتن ریزی با ایجاد ارتعاش در سطح ارتعاشات به صورت دستی به سطح بتن منتقل می شود. به این ارتعاشات سطحی در اصطلاح jumper می گویند . عمق ارتعاشات سطحی 15 سانتی متر یا کم تر است. این ارتعاشات سطحی بتنی با سطح صاف و یکدست تولید می کنند.

– ویبره داخلی : این نوع ویبره رایج ترین ویبره بتن است . ویبره داخلی توسط یک اپراتور و به راحتی اجرا می شود. اپراتور شلنگ ویبره بتن را در داخل بتن فرو می کند و بعد به آرامی خارج می کند.

انواع ویبراتور بتن

ویبراتور های بتن را از جنبه های مختلفی دسته بندی می کنند. ما در این جا به تعدادی از این دسته بندی ها اشاره می کنیم :

– از نظر مساحت کار: برای کارهایی با مساحت کم مثل ستون ها و سقف از ویبره دریلی، برای کارهایی با مساحت زیاد که در آن ها از قالب بتن استفاده می شود از ویبره بدنه استفاده می شود که به بدنه قالب ها متصل می شوند.

– نوع انرژی مصرفی: انرژی مصرفی ویبره ها می تواند بنزین , برق و یا باد باشد.

– از نظر شاسی: ویبره ها می توانند شاسی ثابت و یا شاسی متحرک با چرخش360 درجه داشته باشند.

مدت زمان ویبره

زمان پارامتر مهمی در ویبره بتن است که در کیفیت بتن تاثیر گذار است. بهترین روش هنگام ویبره بتن برداشتن آرام ویبراتور با سرعت 2.5 سانتی متر در ثانیه است. ویبره باید تا زمانی که حباب ها در بتن دیده می شوند ادامه پیدا کند. اگر زمان ویبره از مدت زمان لازم کم تر باشد مقداری از حباب ها در بتن باقی می ماند و بتن ساختاری ضعیف خواهد داشت. طولانی بودن زمان ویبره نیز باعث می شود که سنگدانه ها و آب بتن از هم جدا شوند و زیبایی و استحکام بتن کاهش پیدا کند.

فایده های ویبره بتن ریزی

ویبره کردن بتن فوایدی زیادی دارد که ما در این جا به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

– بتن بعد از خشک شدن بدون خلل و فرج است.

– جلوگیری از به وجود آمدن حفره های بزرگ در فونداسیون و ستون ها

– افزایش استحکام بتن

– جلوگیری از کرمو شدن بتن

– افزایش عمر سازه و مقاوم کردن آن در برابر زلزله

– جلوگیری از ایجاد جدایش بین صفحات بتن

– درآمیختن درست و صحیح بتن و آرماتورها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه میگردید ؟!