ویبراتور قالب بتن - ویبره قالب بتن

ویبراتور قالب بتن – ویبره قالب بتن

در صنعت ساختمان سازی استفاده از ویبراتور قالب بتن (ویبره قالب بتن یا ویبره بدنه قالب) از ملزومات استحکام سازی ساختمان است. قالب برای ثابت کردن بتن تا زمان کامل خشک شدن کاربرد دارد.

برای دریافت مشاوره فنی ویبره بدنه و خرید موتور ویبره با کارشناس ما 09129228525 تماس بگیرید.

ویبراتور قالب بتن - ویبره قالب بتن
ویبراتور قالب بتن – ویبره قالب بتن

رعایت نکات زیر برای نصب ویبراتور قالب بتن الزامی می باشد:

برای به کارگیری بیشتر از یک عدد ویبره بدنه ، محل نصب ویبراتور ها حداقل 1.5 متر از هم فاصله داشته باشد.

بسته به عرض قالب بتون تعداد ردیف های ویبراتور به کار گرفته متفاوت است. برای عرض های بیشتر از 2.5 متر از دو ردیف موتور ویبره استفاده می شود. برای عرض های کمتر از 2.5 متر از یک ردیف در وسط قالب استفاده می شود.

ویبره قالب بتن تا عمق 15 سانتی متر را ویبره می کند. برای دیوارهای با ضخامت بیشتر از 15 سانتی متر  از ویبراتور صنعتی در هر دو طرف قالب استفاده می شود.

نوع ویبره بدنه نصب شده بر روی قالب

در انتخاب ویبراتورهای مورد استفاده در قالب بتن دو نکته (ابتدا میزان سرعت و دور و سپس مقدار ضربه) در نظر گرفته می شود.

موتور ویبره های 3000 دور در قالبهای افقی کاربرد دارند و ویبره 6000 دور در قالب عمودی استفاده می شوند.

برای تعیین ضربه ویبره باید میزان وزن بتن و کیفیت و اندازه سفتی بتن را درنظر گرفت.

کاربرد ویبراتور در قالب بتن

ویبره قالب بتن در خارج از سازه های بتنی و در بتن پیش ساخته کاربرد دارد. در پروژه های عمرانی استحکام بتن بسیار مهم است برای رسیدن به این منظور از ارتعاش در بتون استفاده می شود. لرزش در بتون باعث افزایش تراکم و حباب زدایی می شود.

در هنگام بتون ریزی حباب های در ساختار بتن ایجاد می شود برای تخلیه این فضاهای خالی در ساختار بتون باید از ویبره استفاده کرد.

ویبراتور قالب در حین ریختن بتون جدید با تولید لرزش های شدید مانع ایجاد حباب و فضای خالی در ساختار می شود و ساختاری یکدست و قوی را در بتون ایجاد می کند. به خاطر همین استفاده از ویبره در ساخت و ساز یک ساختمان ایمن از موارد مهم و واجب است.

انواع قالب های بتون که می توان نام برد مانند قالب تونل ، قالب موج شکن ، قطعات بتن پیش ساخته هالوکور ، قالب بتن ستون پیش ساخته و قالب سلولی یا باطری است.

مثال برای قالب دیوار پیش ساخته

قالب بتن شامل دیوارهای پیش ساخته است. برای ساخت دیوارهای پیش ساخته از ویبره بدنه پیلسا موتور به روش متداول زیر استفاده می شود.

  1. استفاده از میز ویبره که قالب را بر روی میز ویبره قرار می دهند و ارتعاش میز ویبره تولیدی ویبراتور باعث هواگیری و مسطح کردن سطح دیوار بتنی پیش ساخته می شود.
  2. استفاده از قالب های دیوارهای پیش ساخته بتنی ثابت که بر روی یک شاسی یا بر روی زمین قرار می گیرد. در این نوع قالب چندین ویبراتور بر روی دو طرف قالب به صورت افقی نصب می کنند تا بازدهی و کیفیت بتن بالا رود.
  3. استفاده از قالب سلولی دیوار پیش ساخته یا قالب باطری که در این نوع چندین قالب کنار هم قرار می گیرد. و با یکبار بتن ریزی و ویبره کردن چندین دیوار بتنی تولید می شود. در این روش در کف هر قالب چندین ویبره بدنه نصب می شود. تا هم سطح بتن یکنواخت و هم عمق بتن حباب زدایی شود تا در نهایت محصولی با کیفیت داشته باشیم.

نحوه نصب ویبراتور قالب دیوار پیش ساخته ثابت

دیوارهای پیش ساخته ثابت که بر روی زمین قرار می گیرند

این نوع قالبها با ابعاد 6 متر و ارتفاع 2.5 متر یا 2.60 و یا 2.70 و ضخامت 10-12 یا 15 سانتی متر تولید می شوند. در این نوع قالب ها در دو طرف قالب ویبراتورهای 3000 دور با ضربه (فورس) 200 کیلویی و یا 300 کیلویی استفاده می شود.

به این صورت که طرف قالب را تقسیم می کنیم به 6 قسمت به ابعاد تقریبی هر قسمت 2 متر در 1.35 سانتی متر و در مرکز هر قسمت یک عدد ویبراتور به صورت افقی نصب می کنیم. در هر طرف قالب 3 عدد ویبراتور نصب می شود که در مجموع 6 عدد ویبراتور مناسب این قالب می باشد. که هم عملیات فشرده سازی بتن و هم عملیات حباب زدایی و سطح صاف بتن (دیوار پیش ساخته) را انجام می دهند.

نحوه نصب در هر طرف قالب نمایش داده شده است.

نحوه نصب در هر طرف قالب
نحوه نصب در هر طرف قالب

ویدئو نحوه نصب ویبراتور در قالب دیوار پیش ساخته

در فیلم زیر قالب های بتنی دیوارهای پیش ساخته که بهشون ویبره بدنه قالب نصب شده است و همچنین قطعه بتنی تولید شده را نشان می دهیم.

ویبره بدنه قالب جهت تولید تیرهای بتنی با طول های بسیار بالا

معمولا جهت تولید قطعات بتنی با طول های بالا داخل این بتن ها از میلگرد جهت استحکام بتن استفاده می شود. با توجه به طول بسیار بالا (طول 90 متر ارتفاع 50 سانتی متر و ضخامت 20 سانتی متر) در یک طرف قالب و در مرکز هر 3 متر یک عدد ویبراتور 200 کیلو (موتور ویبره بدنه 200/3 MVP) و یا 300 کیلویی (موتور ویبره بدنه 300/3 MVP) 3000 دور به صورت افقی نصب می شود.

تا کاملا عملیات ویبره قالب بتن و حباب زدایی جهت استحکام قطعات بتنی صورت می پذیرد. در این نوع قالب ها با توجه به ضخامت ورق و نوع اتصالات قالب محلهای نصب و نوع نصب و انتخاب ویبراتور متفاوت می گردد. جهت دریافت مشاوره رایگان می توانید کارشناسان کارخانه پیلسا موتور تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه میگردید ؟!