انتخاب و نصب ویبراتور هاپر صنعتی

راهنمای جامع انتخاب و نصب ویبراتور هاپر صنعتی

از دستگاه های صنعتی پر کاربرد در کارخانه ها که برای تغذیه خطوط تولید استفاده می شوند، قیف یا هاپر صنعتی است. هاپر ها جهت تغذیه خطوط انتقال مواد است به شکل قیف یا هرمی ساخته می شوند. مواد را ابتدا در خود ذخیره کرده و در انتهای خود خطوط انتقال مانند نوار نقاله یا کانوایر را تغذیه می کنند. این دستگاه در صنایعی مانند صنایع سیمان- صنایع فولاد – صنایع معدنی- صنایع غذایی- صنایع کاغذ کاربرد دارند. در مقاله راهنمای جامع انتخاب و نصب ویبراتور هاپر صنعتی و اشتباهات رایج در نصب ویبراتور هاپر به شما توضیح داده می شود.

برای دریافت قیمت موتور ویبره و مشاوره فنی خرید ویبره بدنه با کارشناس ما 09129228525 تماس بگیرید.

فیدر و قیف های صنعتی برای ارائه یک جریان ثابت و منظم مواد به خط تولید برای پردازش بیشتر استفاده می شود. فیدر و قیف ها به طور کلی در صنعت همراه با سایر ماشین های پردازش مانند سنگ شکن، خشک کن، نوار نقاله و میکسر استفاده می شوند. در انتخاب یک سیستم تغذیه مناسب باید وضعیت فیزیکی و اندازه ذرات، دبی حجمی خروجی مورد نیاز و نوع اتصالی که باید با ماشین آلات پردازش انجام شود، را در نظر گرفت. به منظور راحتی خروج مواد از دهانه انتهای قیف نیاز به ویبراتور است.

نکات مربوط به نصب موتور ویبره بر روی هاپر ها

موتور ویبره در فاصله یک سومی کل هاپر و نزدیک به دهانه خروجی نصب می شود. اگر طول هاپر 3 متر باشد ویبره در فاصله یک متری نزدیک به دهانه خروجی نصب می شود تا خروج مواد آسانتر شود.

برای هاپرهایی تا قطر 45 متر یک ویبره کافی است. هاپرهایی با قطر بین 4.5 تا 5 متر دو ویبره نیاز است. همچنین هاپرهایی با قطر بیش از 5 متر 3 ویبره مورد نیاز است.

اگر وزن مواد موجود در هاپر 1000 کیلو گرم باشد یک ویبره 100 کیلوگرمی کافی است. اما برای اطمینان بیشتر از یک ویبره 2000 کیلوگرمی استفاده می شود. وزن کل مواد موجود در هاپر تقسیم بر 10 می شود.

نکته : اگر زاویه دیواره ویبراتور بیشتر از 30 درجه باشد باید ویبراتور قوی تر استفاده کرد. همچنین اگر دیواره هاپر فوق سنگین باشد باید از ویبراتور با قدرت بیشتری استفاده شود. بهتر است از دو ویبره سبک تر به جای یک ویبره بزرگ استفاده شود.

بیشتر بخوانید: شاتکریت یا بتن پاش

ویدئو چند نمونه عملی محل نصب ویبراتور در هاپر صنعتی

چرا نیاز به نصب موتور ویبره در هاپر صنعتی داریم؟ در هاپر اول ویدئوی بالا مشکل در خروج مواد و کاربرد موتور ویبره در هاپر صنعتی را نشان می دهد. در کارگاه ها با ضربه زدن چکش به دیواره قیف سعی در باز کردن مسیر مواد می شود که باعث آسیب به هاپر می شود. برای حل مشکل این قیف صنعتی نیاز به نصب یک ویبره بدنه 100 کیلویی 3000 دور است.

هاپر دوم ویدیو یک هاپر فنردار و نحوه نصب ویبراتور بر روی آن را نشان می دهد.

سومین هاپر یک هاپر سنگین که بر روی یک فیدر قرار گرفته است. با توجه به ضخامت بالای ورق ها و آهن آلاتی که بر روی بدنه هاپر جوشکاری شده است. در این هاپر مکعبی شکل با این نوع استحکام بالا از یک عدد ویبراتور 2300 کیلویی 3000 دور استفاده می شود. که مواد را بر روی فیدر یا تغذیه کننده می ریزد. محل نصب این ویبراتور در قسمتی از هاپر که شیب کمتری نسبتبه بقیه سطوح هاپر دارد نصب می شود. نوع نصب نیز به صورت افقی می باشد.

مثال های دیگر از انتخاب و نصب ویبراتور هاپر صنعتی

مثال اول: ضخامت این هاپر 4 میلی متر و وزن مواد داخل آن 300 کیلوگرم است. چون ضخامت ورق قیف بالاست از ویبره 300 کیلویی 3000 دور برای خروج مواد مورد نیاز است. محل نصب در شکل نشان داده شده است.

انتخاب و نصب ویبراتور هاپر صنعتی
راهنمای جامع انتخاب و نصب ویبراتور هاپر صنعتی

مثال دوم: برای به دست آوردن قدرت ضربه روی قالبهای بتن استوانه ای، وزن بتن را یک ونیم برابر میکند. هر چه بتن سفت تر باشد نیروی بیشتری و قدرت ضربه بالاتری نیاز دارد. نحوه نصب به این صورت است که فاصله ویبراتورها از یکدیگر 1.5 متر است. برای قالبهای با عرض بیشتر از 2.5 متر دو ردیف ویبراتور متصل می شود. و قالبهای که عرض کمتر از 2.5 متر باشد یک ردیف ویبره در مرکز قالب نصب می شود.

قالب بتن استوانه ای
قالب بتن استوانه ای

اشتباهات رایج در نصب ویبراتور هاپر

ویبراتور هاپر صنعتی
ویبراتور هاپر صنعتی

قیف صنعتی مورد نظر بر روی نوار نقاله قرار دارد مواد به سهولت تخلیه نمی شود. ایراد نصب موتور ویبره نامناسب و سبک و همچنین با زاویه اشتباه نصب بر روی دستگاه هاپر است.

بیشتر بخوانید: اشتباه در جهت نصب ویبراتور هاپر

ضخامت ورق 10 میلی متر است که مواد درون دارای 100 تن وزن است. شن و ماسه و قلوه سنگ که دارای ذرات بزرگ هستند در هنگام خروج به دیوارها گیر می کند و مسیر مسدود می شود. در این هاپر به علت دانه درشت بودن مواد نیاز به موتور ویبره با دامنه حرکت بالا  است. یک ویبراتور 1200 کیلو 15000 دور مناسب است.

نحوه نصب ویبره بدنه بر روی انواع قیف

 1. هاپر مخروطی: برای جریان مدام مواد در هاپرها از ویبره بدنه استفاده می شود. محل نصب ویبراتور بر روی یک ورقه نبشی که بروی قیف جوش داده می شود هست و ویبراتور به طور مستقیم روی هاپر نصب نمی شود. محل نصب موتور ویبره در قسمت 1/3 کل طول و نزدیک به خروجی قیف است.

  نصب ویبراتور در هاپر مخروطی
  هاپر مخروطی و محل نصب ویبراتور در آن
 2. هاپر مربعی: توضیحات در مورد این نوع از قیف های صنعتی مانند هاپر مخروطی است.

  قیف یا هاپر صنعتی مربعی
  هاپر مربعی و محل نصب ویبراتور در آن
 3. هاپر پاروبولیک (سهمی شکل): فاصله ویبراتور از خروجی قیف یا هاپر صنعتی سهمی 30 سانتی متر در نظر گرفته می شود.

  هاپر پارابولیکی (سهمی)
  هاپر پارابولیکی و محل نصب ویبراتور در آن
 4. هاپر با خروجی زاویه دار: فاصله موتور ویبره از خروجی هاپر ده سانتی متر است. علت کمتر بودن فاصله به خاطر داشتن اصطحکاک بیشتر مواد هنگام خروج است و ویبراتور بدنه به دهانه خروجی باید نزدیکتر باشد.

  هاپر با خروجی زاویه دار
  هاپر با خروجی زاویه دار
 5. هاپر با یک طرف عمودی: نصب ویبره صنعتی مشابه قیف مخروطی است.

  محل نصب ویبراتور در هاپر صنعتی یک طرف عمودی
  محل نصب ویبراتور در هاپر صنعتی یک طرف عمودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه میگردید ؟!