فیدر ارتعاشی

فیدر ارتعاشی و آشنایی با کارآیی آن در صنعت

ابتدای مقاله را با جواب سئوال فیدر ارتعاشی چیست شروع می کنیم. فیدر ارتعاشی از یک پایه ارتعاشی با مخزن جریان مواد حجیم تشکیل شده اند. فیدرهای ارتعاشی Vibrating_feeder در سیستم های تغذیه ثقلی برای جریان مواد جامد با حجم بسیار بزرگ در مسیرهای مارپیچی، دوار یا دریچه های عمودی استفاده می شوند.

برای دریافت قیمت موتور ویبره و مشاوره فنی خرید ویبره بدنه فیدر ارتعاشی با کارشناس ما 09129228525 تماس بگیرید.

علاوه بر این در عملیاتی که ویژگی های فیزیکی مواد جامد با ذرات بسیار بزرگ به نحوی است که جریان مواد به خوبی انجام نمی شود از فیدر ارتعاشی استفاده می شود. الگوی جریان تخلیه یک فیدر لرزشی بسیار یکنواخت و صاف است بنابراین برای توزین مداوم در اندازه گیری و کیسه کردن مواد کاربردی است.

فیدر ارتعاشی از یک لوله تغذیه (که ممکن است یک تغار باز یا لوله بسته باشد) تشکیل شده است. که توسط آرمیچر نوسانی یک محرک الکترومغناطیسی به جلو و عقب حرکت می کند. سرعت جریان مواد جامد را می توان با تنظیم جریان ورودی به محرک الکترومغناطیسی فیدر کنترل کرد. این ورودی کشش آهنربای الکتریکی و طول حرکت آن را کنترل می کند. فیدرهای ارتعاشی برای کنترل کامپیوتری از راه دور در سیستم های حمل و نقل مواد به صورت یکپارچه مناسب هستند.

بیشتر بخوانید: میکرو ویبره یا مینی ویبره چیست؟

کانال تغذیه یا فیدر ارتعاشی را می توان برای گرم کردن یا خنک کردن پوشش داد، و کانال های لوله ای را می توان با اتصالات انعطاف پذیر در هر دو انتها در برابر گرد و غبار مقاوم کرد. فیدرهای ارتعاشی می توانند در برابر جریان مایع مقاومت کنند و برای محدوده ظرفیت از اونس تا تن در ساعت در دسترس هستند.

فیدر ارتعاشی
فیدر ارتعاشی

کاربرد ویبراتور الکتریکی (محرک الکترومغناطیسی) در فیدر ارتعاشی

فیدر لرزشی دارای ویبراتوری الکتریکی (موتور ویبره یا ویبره بدنه) است. که راه حلی بسیار کارآمد، ساده و مقرون به صرفه برای مشکل جریان آزادانه سرسخت ترین مواد را ارائه می دهد. با ارتعاشی که موتور ویبره ایجاد می کند، مانع از چسبندگی سنگ معدن مرطوب در هاپر ها یا گیر کردن مواد در قیف ها و لوله ها است. در نتیجه با ایجاد جریان روان راندمان عملیاتی افزایش می یابد.

در دستگاه فیدر ارتعاشی قدرتمند موتور ویبره ساده و الکترومغناطیسی توسط یک “کنترل کننده” دیواری جداگانه کنترل می شود. رئوستات شماره گیری در کنترل کننده، قدرت ارتعاش را تغییر می دهد. تنها با چرخاندن رئوستات شماره‌گیر دستی، می‌توان قدرت ارتعاش را کاهش داد تا مؤثرترین ارتعاش مورد نیاز برای این هدف فراهم شود. کنترلر در یک محفظه جداگانه و ضد گرد و غبار قرار دارد. که روی دیوار در هر فاصله دلخواه دور از مکانیزم ارتعاشی متصل به قیف یا ناودان نصب شده است.

معایب استفاده الکترو موتور در فیدر ارتعاشی

ارتعاش فیدرها با استفاده از شافت و لنگ و تسمه امکان پذیر است. اما مصرف بالای برق الکتروموتور و همچنین مقرون به صرفه نبودن استفاده از لنگهای بزرگ و شافت، این روش منسوخ شده است و امروزه از موتور ویبره برای لرزش فیدرها استفاده می شود.

استفاده الکترو موتور در فیدر ارتعاشی
استفاده الکترو موتور در فیدر ارتعاشی

 

معرفی موتور ویبره فیدر و کارآیی آن

این ویبراتورها در اندازه های مختلف ارائه می شوند. بعضی از این ویبره بدنه ها در مدل های بزرگ برای جابه جایی تناژ های بزرگ در مخزن های سنگ معدن کاربرد دارند.

از موتور ویبره در سایز های کوچکتر و بدون صدا برای اتصال به دستگاه فیدر معرف خشک استفاده می شود. کاربردهای فیدر معرف بسیار زیاد است، اما یک کاربرد شناخته شده آن جایی است که از ویبراتور برای نگه داشتن آهک مرطوب یا خاکستر سودا (کربنات سدیم بی آب که به صورت تجاری تولید می شود) به هم زده و جریان یکنواخت استفاده می شود.

در یک مخزن سنگ معدن با کف صاف و تخلیه مرکزی، مواد به ویژه هنگامی که مرطوب هستند، در گوشه ها جمع می شوند و یک فضای ذخیره سازی مرده را درست در داخل دیواره های مخزن تشکیل می دهند. یک یا دو ویبره بدنه نصب شده در قسمت بیرونی سطل سنگ معدن (در مقابل یکدیگر، در صورت استفاده از دو دستگاه)، حداکثر کارایی تصفیه با تغذیه یکنواخت به سنگ شکن ها یا آسیاب ها تضمین می شود. در غیر این صورت آزادسازی جریان مواد غالباً باید با دست و بیل انجام شود.

این واحد کوچک و ارزان باعث صرفه جویی در ساعت کاری می شود، از طریق تامین خوراک یکنواخت، کارآیی یکنواخت را تضمین می کند و هزینه خود را در چند ماه اول بهره برداری پرداخت می کند.

بیشتر بخوانید: درام سپراتور مغناطیسی

فرمول ظرفیت فیدر ارتعاشی الکتریکی

q = W x D x δ x v/4800، تن در ساعت
که در آن q = ظرفیت فیدر، tph
W = عرض سینی، in.
D = عمق مواد، in.
δ = چگالی ماده، lb/cu ft
v = سرعت جریان مواد، ft/min فوت در دقیقه

سرعت جریان به روش بارگیری فیدر بستگی دارد. آیا از طریق قیف تغذیه می شود؟ سرعت همچنین به مشخصات مواد، توزیع اندازه و میزان رطوبت و همچنین شیب فیدر بستگی دارد. تنها راه برای تعیین مقدار v مشاهده واقعی است و سپس نرخ تغذیه ممکن است به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: دستگاه ویبره پولیش

چگونه فیدرها می توانند جریان مواد را در هاپر ها بهبود بخشند

فیدر ارتعاشی برای تهیه و کنترل جریان جامدات حجیم به پردازش، از واحدهای ذخیره سازی (مانند سیلو و هاپر یا قیف) استفاده می شوند. در کارخانه‌های پیشرفته امروزی، یک فیدر ارتعاشی باید یک جریان یکنواخت از مواد را مطابق با نرخ تعیین شده موردنیاز در تجهیزات پردازشی را در خروجی خود تولید کند.

طراحی مناسب و قرارگیری درست دهانه فیدر در زیر مخزن های ذخیره سازی، یک جریان یکنواخت و آزاد را تولید می کند.

طراحی نامناسب، مسدود شدن فیدر و ایجاد قوس در هاپر، ممکن است به طور کامل هدف چنین سیستم کنترل پیچیده ای را با تمام مزایای برنامه ریزی شده آن برای فرآیند برآورده نکند.

بیشتر بخوانید: انتخاب و نصب موتور ویبره در سیلو

رفع مشکل مسدودی جریان

در بسیاری از موارد، دهانه های قیف به اندازه کافی بزرگ هستند تا از قوس شدن جلوگیری کنند. اما اگر قیف برای جریان انبوه طراحی نشده باشد، ممکن است رگولاسیون رخ دهد. در مخزن های که مواد در مرکز مخزن حرکت دارد با بیرون رفتن مواد از مخزن، ذرات کناری به پایین سراریز می شود. اگر فیدر به طور یکنواخت مواد را پردازش و از مخزن خارج نکند. با پر شدن سطح معینی از مخزن یک جریان محدودی تشکیل می شود که ظرفیت زنده مخزن را کاهش می دهد.

طراحی مجدد نحوه قرارگیری قیف ها و لوله های تغذیه پرهزینه است. معمولا به دنبال راه حل های ارزانتر برای بهبود جریان می روند.

برای غلبه بر مشکل مسدودی جریان، معمولا دستگاه‌های تقویت‌کننده جریان مانند ویبراتورهای خارجی، پنل‌های هوای پنوماتیک، جت‌های هوا و سازه‌های داخلی لرزان نصب می‌شوند. این دستگاه های نسبتا ارزان می توانند در موارد حاشیه ای مشکل را حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه میگردید ؟!