کاربرد موتور ویبره در کشاورزی

کاربرد موتور ویبره در کشاورزی

در این مقاله استفاده از لرزش در صنعت کشاورزی برای بهره وری بهتر و کاربرد موتور ویبره در کشاورزی بررسی می شود.

برای دریافت قیمت موتور ویبره و مشاوره فنی خرید ویبره بدنه با کارشناس ما 09129228525 تماس بگیرید.

کاربرد موتور ویبره در کشاورزی

در زمان برداشت میوه جات اعم از سیب، پرتغال، نارنگی و غیره با نصب ویبره بدنه می توان برداشت محصول را انجام داد. در این روش دیگر نیازی به تعداد زیاد نیروی کار نمی باشد و فقط با یک یا چند کارگر محصولات یک باغ میوه در کمترین زمان برداشت می شود. علاوه بر این از نظر نفر ساعت نیز بسیار مقرون به صرفه می باشد، باغبان متحمل هزینه های گزاف نیروی کار نمی شود و در اسرع وقت محصول خود را بسته بندی کرده و به بازار عرضه می کند.

علاوه بر کاربرد موتور ویبره در برداشت محصولات کشاورزی می توان از ارتعاش برای کاربرد های زیر نیز استفاده کرد.

  • بسته بندی و جدا سازی
  • دانه بندی
  • دسته بندی
  • پاک کردن
  • پولیش یا براق کردن

میوه ها (میوه های کوچک و بزرگ)، انواع حبوبات و غلات و دیگر محصولات کشاورزی با استفاده از موتور ویبره انجام می شود.

تمام موارد ذکر شده بالا توسط دستگاه های بوجاری، سرندها و سورترها انجام می شود. این دستگاه ها بوسیله ویبره بدنه ها با دامنه حرکت rpm متفاوت که به بدنه دستگاه متصل است به لرزش در می آیند.

نحوه نصب موتور ویبره در برداشت محصول باغ ها

موتور ویبره با استفاده از چهار پیچ بلند و یک صفحه فلزی که روبه روی ویبراتور قرار می گیرد، نصب می شود. به صورتی که در یک طرف تنه درخت ویبراتور و در طرف دیگر صفحه فلزی با استفاده از چهار پیچ نصب می شود. ویبره بدنه با استفاده از برق تکفاز شروع به کار می کند و با لرزش های که به تنه درخت وارد می کند باعث لرزیدن شاخ و برگ های درخت می شود. در نتیجه (در زمان برداشت محصول) میوه ها از درخت جدا شده به روی زمین می ریزد و باغبان به راحتی محصول خود را جمع آوری می کند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با دستگاه سورتر

متاسفانه در کشور ما ایران هنوز برداشت محصول میوه به صورت کاملا سنتی انجام می گیرد. در صورتی که استفاده از این روش جدید کاملا به صرفه بوده و سرعت عمل را بسیار بالا می برد.در خصوص تامین برق ویبراتور بدنه به راحتی می شود با استفاده از یک موتور برق کوچک بنزینی برق مصرفی ویبراتور را تامین نمود.

کاربرد موتور ویبره در مصارف دستگاه ها ی بوجاری

دستگاه ها ی بوجاری برای پاک کردن،دانه بندی، پولش کردن یا براف کردن و بسته بندی انواع حبوبات و غلات استفاده می شود. در زمان گذشته و قبل از پیشرفت سیستم های صنعتی این کار به شکل دستی و توسط کارگران انجام می گرفت. اما در سال های اخیر مدل های مختلف دستگاه بوجاری به شکل اتوماتیک ساخته شده و تمامی این موارد به صورت تمام اتوماتیک انجام می گیرد. موتور ویبره بر روی دستگاه های بوجاری صنفی و خانگی و حجمی استفاده می شوند.

کاربرد موتور ویبره در کشاورزی
کاربرد موتور ویبره در دستگاه ها ی بوجاری
  1. بوجاری صنفی مصارف صنفی
  2. دستگاه بوجاری خانگی مصارف کم حجم و کوچک خانگی
  3. بوجاری حجمی به شکل دائمی و همیشگی

دستگاه های ذکر شده، عملیات بوجاری و بسته بندی حبوبات و غلات را انجام می دهند. دستگاه های حجمی برای کارخانه های بزرگ صنعتی که حجم تولید بالایی دارند مورد استفاده قزاز می گیرد.

بیشتر بخوانید: انواع موتور ویبره صنعتی

مراحل بسته بندی حبوبات و غلات

غلات و حبوبات با استفاده از یک بالابر تا قسمت توزین بالا می رود. در این مرحله سنگ و خاشاک و کلیه آشغال های بزرگ از حبوبات جدا می شوند.

این عملیات با استفاده از نصب و لرزش یک ویبراتور و وزش باد انجام می پذیرد. معمولا از ویبراتورهای 3 فاز و تکفاز 3000 دور استفاده می شود.

در مرحله بعدی حبوبات باید از یکدیگر جدا شود و قطعات کوچک تر را کنار گذاشته شوند این مرحله بر روی غلطک های دستگاه انجام می گیرد.

پس از جدا شدن تمام موارد اضافی از حبوبات و غلات باید آن ها را براساس اندازه دسته بندی کرد.

بیشتر بخوانید: ماشین آلات توزین

معمولا حبوبات و غلات بزرگتر ارزش و قیمت بیشتری دارند. این مرحله با استفاده از الک ها و سرندهای خاص و لرزش موتور ویبراتور و وزش باد انجام می شود.

با استفاده از غلطک و لرزش پولیش شده و ظاهر براق و جذابی بدست می اورند و یک محصول با کیفیت آماده بسته بندی و عرضه به بازار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه میگردید ؟!