عمر L-10 یا B-10 (طول عمر بلبرینگ) چیست؟

عمر L-10 یا B-10 (طول عمر بلبرینگ) چیست؟

عمر L-10 یا B-10 در اصطلاح طول عمر بلبرینگ ها می باشد و برای کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. به زبان ساده تعداد ساعاتی است که بلبرینگ کار می کند و عمر مفید دارد. و حداکثر عمر مفید یک بلبرینگ یک میلیون چرخش با 3000 rpm دور بر دقیقه طول عمر 5.5 ساعت کاری می باشد. که با توجه به نوع روان کننده ها و گیرس ها قابل تغییر است (البته با توجه به تغییر شرایط محیط کاری و دمای محیط بلبرینگ).  L-10 تعداد ساعاتی را نشان می دهد که 90 درصد عمر بلبرینگها با اندازه یکسان قبل از ایجاد خستگی فلز کار می کنند. عمر L-50 در اصطلاح عمر میانگین بلبرینگ با کارآیی 50 درصد قابلیت اطمینان می باشد. یعنی پس از مدت زمان تعیین شده فقط در 50 درصد بلبرینگ ها آثار خستگی نمایان نشده است.

عمر L-10 یا B-10 (طول عمر بلبرینگ) چیست؟
عمر L-10 یا B-10 (طول عمر بلبرینگ) چیست؟

بیشتر بخوانید: آشنایی با بلبرینگ موتور ویبره

فرمول محاسبه طول عمر بلبرینگ L-10

طول عمر بلبرینگ عمر L-10 یا B-10
طول عمر بلبرینگ عمر L-10 یا B-10

C = ظرفیت دینامیکی

P = بار معادل بلبرینگ

N = سرعت چرخش r.p.m

e = برای بلبرینگ ها 0/3  و برای رولبرینگ ها 3/10

انتظاراتی که از طول عمر بلبرینگ L-10 می رود

L-10 به شما این ایده را می دهد که قبل از نیاز به تعویض بلبرینگ ها چقدر از بلبرینگ طول عمر و دوام انتظار داشته باشید.

اما مقادیر L-10 مربوط به موتور ویبره های که شرایط گیرس کاری مناسب، محیط کاری بدون گرمای غیرعادی و آلاینده است.

با این حال موتورهای ویبراتور برقی دوار سنگین و نیمه سنگین اغلب در محیط های بسیار سخت کار می کنند. بنابراین حتی زمانی که شرایط متعادل تر است به ندرت برای تعیین طول عمر شرایط یک بلبرینگ L-10  کاملا در نظر گرفته شده است.

عوامل دیگری نیز بر عمر L-10  تاثیر می گذارد. به صورت کلی هر چه سرعت چرخش و بار بیشتر باشد طول عمر بلبرینگ کمتر خواهد بود. برعکس  هر چه سرعت چرخش و بار کمتر باشد طول عمر L-10 افزایش یافته و بیشتر خواهد بود.

در یک موتور ویبره هر چه قدر لنگ ها (وزنه های خارج از مرکز) را روی حداقل میزان ضربه (نیروی خروجی) تنظیم کنید. باید انتظار داشته باشید که بلبرینگ ها عمر L-10 بیشتری داشته باشند.

بلبرینگ های دو طرف بسته برای دوام بیشتر

یکی از موضوعات رایج در صنعت در حال حاضر بلبرینگ های دو طرف بسته 2RS و یا 2Z می باشند. واقعیت این است که تنها بلبرینگ های آب بندی شده واقعی 2RS هستند که برای استفاده در ویبراتورهای برقی دوار نیمه سنگین و سنگین ایده آل نیستند. فقط برای رولبرینگ های استوانه ای مناسب هستند و پس از مدتی نیاز به روانکاری و گریس کاری مجدد و دوره ایی دارند.

اگر توجه کمتری به عمر بلبرینگ ویبره بدنه خود دارید. انتظار ندارید از اولین بازه زمانی روانکاری مجدد بگذرد. با این توضیحات ما فکر می کنیم باید توجه بیشتری به موتور ویبره خود داشته باشید و نگهداری مناسب بلبرینگ و روانکاری مجدد تنها بخشی از فرآیند طول عمر بلبرینگ می باشد.

بنابراین شما می دانید تعمیر و نگهداری بلبرینگ علم و فن زیادی نمی خواهد. اما اگر نادیده گرفته شود و یا اشتباه درک شود منجر به از کار افتادن غیره منتظره ویبراتور می شود و عمر دستگاه کوتاه تر از آنچه نصور می کردید و استحقاق آن را دارید می شود.

توجه به نکات مهم برای افزایش عمر مفید بلبرینگ ها

اول روانکاری مناسب و کافی در طول عمر بلبرینگ بسیار مهم است. روانکاری مناسب و با کیفیت برای جلوگیری از سایش و خوردگی بلبرینگ است.

دوم مونتاژ و نصب صحیح بلبرینگ و در صورت عدم رعایت مونتاژ صحیح باعث کوتاه شدن عمر مفید بلبرینگ می شود.

سوم همراستا کردن و تراز کردن (عمود کردن) بلبرینگ با محور یا دستگاه می باشد.

چهارم نگهداری و مراقبت های دوره ایی

پنجم کار کردن بلبرینگ تحت شرایط معین (اعمال بار یکنواخت و یک اندازه و تنظیم دمای کامل)

بیشتر بخوانید: بررسی و توضیحات درباره گریس بلبرینگ موتور ویبره

موارد مهم در هنگام خرید بلبرینگ های برای افزایش طول عمر

معتبر بودن شرکت تولیدکننده و برند بلبرینگ

قیمت بلبرینگ هر چه قیمت پایین باشد امکان دارد از کیفیت پایین تری برخور دار باشد.

اصل بودن بلبرینگ که در بازار بلبرینگ های تقلبی بسیار زیاد می باشند و همین امر می تواند طول عمر بلبرینگ را بسیار زیاد کاهش دهد.

پلمپ بودن و نوع بسته بندی و بررسی شماره فنی بلبرینگ نوع بسته بندی و نوع پلپ بلبرینگ می تواند در سالم و اصل بودن بلبرینگ و عمر بلبرینگ تاثیرگذار باشد.

بالا بودن استحکام (خستگی فلزی بلبرینگ) و هر چقدر توانایی بلبرینگ در برابر بارهای محوری و تنش های تکرارشونده بیشتر شود بلبرینگ کمتر دچار خستگی فلزی و فرسودگی می گردد و در نهایت عمر بلبرینگ افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه میگردید ؟!