ساخت میز ویبره وزنه آسانسور

میز ویبره وزنه آسانسور

ابعاد میز ویبره وزنه آسانسور

در خصوص میز ویبره وزنه آسانسور ، یک متر در 40 سانتی متر و ارتفاع حدودا 90 الی 100 سانتی متر ابعاد صفحه ارتعاشی روی فنرها متعلقات و قالب های روی فنر می باشد.

با توجه به اینکه معمولا 14 عدد وزنه حدودا 80 کیلویی به روی صفحه ارتعاشی قرار می گیرد. می توان جهت فشرده سازی و حباب زدایی مواد وزنه ها از یک عدد موتور ویبره پیلسا موتور با مشخصات 2300/3 ، 2300 کیلویی 3000 دور استفاده کرد. به طور معمول و در تجربه می بینیم که از 6 تا 8 عدد فنر استفاده شده است. ابعاد ارتفاع 25 الی 30 سانتی متر، قطر مفتول 10 الی 12 میلی متر، قطر بیرون 15 سانتی متر و تعداد حلقه های 6 حلقه استفاده می شود. که معمولا فنرهای فشاری خودرویی پراید یا نیسان مورد استفاده قرار می گیرد.

 جهت سفارش و خرید میز ویبره وزنه آسانسور از تولید کننده با کارشناس ما 09129228525 تماس بگیرید.

همچنین پیلسا موتور تولید کننده ویبره بدنه آماده ارائه مشاوره فنی رایگان جهت نصب موتور میز ویبره به شما عزیزان است.

توجه کنید که از جوش دادن فنرها به صفحه ارتعاشی و شاسی میز خودداری کنید. و به جای آن برای هر فنر از دو عدد لوله در بالا و پایین صفحه میز ویبره استفاده کنید. لوله ها را به صفحه جوش دهید که ابتدا و انتهای فنر داخل این لوله ها قرار بگیرد.

می توانید ابعاد لوله ها را با ارتفاع 7 سانتی متر و قطر داخلی 16 سانتی متر قرار دهید. تقریبا 15 سانتی متر فنر داخل لوله های میز ویبره وزنه آسانسور قرار می گیرد 12 الی 15 سانتی متر آزاد می باشد.

در ادامه توضیحاتی درباره خود وزنه آسانسور می دهیم.

وزنه آسانسور

برای ایجاد تعادل در آسانسورها به ویژه آسانسورهای کششی از وزنه استفاده می شود. این قطعه شامل تعدادی وزنه و یک قاب فلزی است که مانند کابین آسانسور به وسیله ریل راهنما و سیم بکسل به صورت عمودی در چاه آسانسور حرکت می کند. قاب وزنه به گونه ای طراحی می شود که هنگام توقف یا حرکت ناگهانی موتور آسانسور وزنه ها از داخل قاب به بیرون پرتاب نشوند.

وزنه آسانسور فشاربارهای استاتیکی را از روی موتور برمی دارد و با خنثی کردن وزن بار یا مسافران و کابین تعادل را در آسانسور ایجاد می کند. این وزنه ها کششی بین سیم بکسل و فلکه های آسانسور ایجاد می کند که این کشش نیروی اصطکاک مورد نیاز برای حرکت سیم بکسل ها را تامین می کند.

هنگام حرکت کابین آسانسور به سمت بالا وزنه در سمت مخالف و به طرف پایین حرکت می کند

به این وزنه ها فلکه هایی  متصل می شود که ایمنی سیستم آسانسور را افزایش می دهد. این فلکه ها دارای تجهیزات و قطعاتی هستند از خروج سیم بکسل از شیار فلکه ها جلوگیری می کند و همچنین مانع ورود شی خارجی به شیار فلکه آسانسور نیز می شود. این قطعات علاوه بر مواردی که اشاره کردیم موجب می شود که در حرکت سیم بکسل روی فلکه ها تداخلی به وجود نیاید.

بیشتر بخوانید: ساخت میز ویبره بزرگ

انواع وزنه آسانسور

وزنه های آسانسور براساس جنس,وزن و ابعاد تقسیم بندی می شوند. در این جا با انواع مختلف وزنه های آسانسور آشنا می شویم :

وزنه بتنی : وزنه های آسانسور بتنی از قدیمی ترین انواع وزنه ها به شمار می آیند. وزنه های بتنی در ابعادی مانند ۵۷، ۶۷، ۷۷، ۸۷، ۹۷، ۱۰۷ تولید می شوند که متناسب با نوع قاب وزنه مورد استفاده قرار می گیرند. این وزنه ها دو مدل دارند که عبارتند از:

  • وزنه بتنی با روکش پلاستیکی
  • وزنه بتنی با روکش ورق گالوانیزه

وزنه فلزی

برای ساخت این وزنه تعدادی وزنه های فلزی را درون یک قاب فولادی می گذارند و بعد با دستگاه پرس کنار همدیگر محکم می کنند. سپس به کمک دستگاهی با یک پیچ آن ها را به هم قفل می کنند. در مرحله آخر نیز یک روکش فلزی روی قاب فولادی کشیده می شود. این وزنه ها نیز در ابعاد مختلف تولید می شوند که مناسب ترین ابعاد آن عبارتند از 57,67,77,87,97.

وزنه چدنی

وزنه های چدنی برای مواردی که فضای چاه کم است و وزنه باید باریک و با وزن زیاد باشد انتخاب مناسبی است. این وزنه ها نسبت به وزنه های بتنی قیمت خیلی بیشتری دارند و در ابعاد مختلف نیز تولید می شوند.

وزنه سربی

چگالی وزنه های سربی نسبت به سایر وزنه ها بالاتر است. این وزنه ها نیز در ابعاد مختلفی تولید می شوند و مصرف کنندگان با توجه به نیاز خود می توانند این وزنه ها را در ابعاد مختلف تهیه کنند.

وزنه پلاستیکی وگالوانیزه

در چند سال گذشته استفاده از وزنه های پلاستیکی برای متعادل سازی آسانسور به دلیل ارزان تر بودن نسبت به سایر وزنه ها متداول بود. اما بنابر استانداردهای جدید دیگر از این نوع وزنه ها استفاده نمی شود. امروزه به جای وزنه های پلاستیکی از وزنه های گالوانیزه استفاده می شود. این وزنه ها ابتدا در یک قاب فولادی قرار می گیرد وبعد با یک دستگاه محکم وپیچ می شود. در مرحله ی آخر روی قاب روکشی از جنس گالوانیزه  کشیده می شود. این وزنه ها نیز در ابعاد مختلف تولید می شود.

بیشتر بخوانید: ساخت میز ویبره کوچک

نکاتی که هنگام نصب وزنه آسانسور باید رعایت شود چیست؟

  • باید قبل از نصب تحمل بار را محاسبه کنند.
  • وزن کابین آسانسور باید با وزنه آسانسور یکسان باشد. اگر وزن کابین و وزنه یکسان نباشد گواهی استاندارد آسانسور تایید نخواهد شد.
  • باید ابعاد وزنه آسانسور بادقت و متناسب با آسانسور انتخاب شود.
  • نصب حتما باید توسط شخصی که مهارت کافی را دارد انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه میگردید ؟!