موتور ویبره در تولید آجر نسوز

موتور ویبره در تولید آجر نسوز

موتور ویبره در تولید آجر نسوز در تجهیزاتی صنعتی مانند نوار نقاله، هاپر، سرند و سیلو  باعث افزایش بهره وری و کاهش قیمت محصول تولیدی است.

برای دریافت قیمت ویبره بدنه  برای قالب و مشاوره فنی خرید ویبره بدنه با کارشناس ما 09129228525 تماس بگیرید.

مراحل تولید آجر نسوز در کارخانه

برای ساخت این آجرها کانی های معدنی لازم را به وسیله وسایل حمل و نقل به کارخانه های ساخت آجر نسوز منتقل می کنند. البته اگر کارخانه ساخت آجر نسوز مکانیزه باشد کانی ها توسط نقاله به خط تولید منتقل می شود. سپس مواد غربال می شوند در گذشته غربال گری به صورت دستی و سنتی انجام می گرفت اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی غربال گری به صورتی مکانیزه و طی چند مرحله و به دقت انجام می گیرد. بعد از غربال گری مواد به سالن اصلی به نام آماده سازی انتقال می یابد.

در این سالن مواد را برای کلسینه شدن وارد کوره می کنند. کوره ها دارای درجه حرارت معین هستند و مواد بعد از خروج از آن ها وارد حوض های شاموت می شوند. سپس محلول چسب به مواد افزوده می شود و توسط میکسرها به خوبی مخلوط می شود. ترکیب حاصل در سیلوها ذخیره می شوند تا به مرحله ی پرس برسند. در مرحله ی پرس مواد به وسیله پرس های هیدرولیک تحت فشار 400 تا 1400 تن قرار می گیرند. بعد از این مرحله مواد برای پخت در کوره ها آماده هستند. مواد در کوره ها در دمای 1200 تا 1550 درجه سانتی گراد پخته می شوند.بعد از پخت آجرهای نسوز را از کوره ها خارج می کنند و اجازه می دهند تا خنک شوند. بعد خنک شدن آجرها آن ها را در بسته بندی کرده و وارد بازار می کنند.

موتور ویبره در تولید آجر نسوز
موتور ویبره در تولید آجر نسوز

کاربرد موتور ویبره در تولید آجر نسوز

غربال گری توسط سرند صنعتی انجام می شود برای انجام مکانیزم غربالگری در سرند نیاز به ارتعاش است. برای تولید لرزش، ویبره بدنه بر روی الک یا سرند صنعتی نصب می شود.

بیشتر بخوانید: نحوه نصب موتور ویبره در صفحه ویبره خطی

همچنین برای افزایش و کنترل سرعت جریان مواد و عدم مسدود شدن آن در سیلو از موتور ویبره استفاده می شود.

مثال: تصویر زیر ویبره بدنه ایتالیایی ایتال ویبراتور 1500 دور 700 کیلو بر روی هاپر خاک آجر نصب شده بود را نشان می دهد. که با ویبره ایرانی پیلسا موتور (پارسیان سابق) 1500 دور 700 کیلو جایگزین شده است. ویبراتور پیلسا موتور با در نظر گرفتن استاندارهای جهانی در ساخت قابلیت رقابت با برندهای دیگر کشورها را دارد. با ارائه مشاوره فنی خرید، نصب، گارانتی و خدمات پس از فروش موفق به جلب رضایت مشتریان خود شده است.

موتور ویبره هاپر خاک آجر
موتور ویبره هاپر خاک آجر

بیشتر بخوانید: انتخاب و نصب موتور ویبره در سیلو

ویدئو هاپر دستگاه پرس آجر

بر روی این هاپرها ویبراتور نصب می شود.

انواع آجر نسوز

آجرهای نسوز آجرهایی هستند که ازموادی مانند سلیس و آلومینا یا به اصطلاح خاک نسوزساخته می شوند. این آجرها می توانند دماهای بالای را تحمل کنند. به همین دلیل از آن ها برای ساخت کوره ها , شومینه ها , جعبه های آتش , دودکش ها و اجاق های هیزمی مانند اجاق های پخت پیتزا استفاده می کنند.

هر چقدر میزان آلومینا در این آجرها بیش تر باشد مقاومت آن ها در برابر دما نیز بیش تر خواهد بود. علاوه بر موادی که گفتیم در ترکیب آجرهای نسوز موادی مانند منیزیم ، کلسیم، پتاسیم، آهن و تیتانیوم نیز به مقدار کم استفاده می شود. تفاوت آجرهای نسوز با آجرهای رسی معمولی وجود این مواد در ترکیب آن ها است.

در اصطلاح به ترکیبی که آجرهای نسوز با آن ها ساخته می شوند خاک نسوز می گویند. خاک نسوز با توجه به مقاومتی که در برابر دما از خود نشان می دهند به گریدهای مختلف تقسیم می شود.

به عنوان مثال

از آجرهای نسوز ساخته شده از خاک رس با چگالی بالا که میزان آلومینای بیش تری در ترکیب آن وجود دارد به دلیل مقاومت بیش تر در برابر گرما در ساخت کوره ها و یا کوره هیزمی استفاده می شود. میزان آلومینا در این آجرها 40 تا 44 درصد است.

برای ساخت شومینه ها نیز از آجرهای نسوز با درصد آلومینای 24 تا 26 درصد که به آن ها آجر نسوز کم کار می گویند استفاده می کنند. آجرهای نسوزی که دارای بافت سبک تر , متخلخل تر و نرم تر هستند می توانند گرمای بیش تری را تحمل کنند و انرژی کم تری جذب کنند. چگالی این آجرها کم تر است و عایق بهتری دارند ولی نمی توانند گرما را ذخیره کنند.

آجرهای نسوز سخت تر برای جذب گرما مناسب تر هستند و زمانی که گرمای شدید مورد نیاز است از آن ها استفاده می شود. آجرهای نسوز علاوه بر تفاوت در میزان مقاومت در برابر دما در اندازه و سایز و شکل نیز با هم متفاوتند. اندازه یک آجر نسوز استاندارد 9 اینچ در 5/4 اینچ در5/2 اینچ است. از اندازه های رایج دیگر این آجرها 9 اینچ در5/4 اینچ در3 اینچ است. البته استثناهایی نیز وجود دارد که ممکن است اندازه های دیگری داشته باشند.

رنگ آجرهای نسوز به طور معمول سفید تا زرد مایل به سفید است. اگر در فرآیند تولید دچار لکه شوند ممکن است رنگ متفاوتی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه میگردید ؟!