برای مشاوره رایگان تماس بگیرید
مشاوره آنلاین در ایتا

پاسخگویی 24 ساعته: 09129228525 | 09389228527

موتور ویبره بدنه

شرکت پیلسا موتور یا همان موتور ویبره پارسیان یکی از برترین برندهای تولید کننده موتور ویبره بدنه در ایران است. محصولات پیلسا می توانند نیروی گریز از مرکز  30 تا 5000 کیلوگرم در ویبره های 1500 دور، نیروی گریز از مرکز 100 تا 2300 کیلوگرم در ویبره های 3000 دور و نیروی گریز از مرکز 800 تا 3000 کیلوگرم در ویبراتورهای 1000 دور ایجاد کنند. همچنین موتور ویبره تکفاز و موتور ویبره سه فاز سبک و سنگین در رنج کامل تولید می شود. به همین دلیل، طیف وسیعی از ویبراتور بدنه پیلسا را می توان در زمینه های مختلف از ساخت وساز تا صنعت معدن و مواد غذایی در سراسر کشور مورد استفاده قرار داد. قیمت موتور ویبره با خرید مستقیم از تولید کننده برای شما ارزانتر تمام می شود. ویبراتور صنعتی در بخش های که نیاز به لرزش وجود دارد، استفاده میشود. این موتورها اغلب با عنوان های موتور ویبره، موتور ارتعاشی، ویبراتور، الکترو ویبره یا ویبره بدنه و نام های قدیمی آمبالانس موتور و چکش برقی شناخته می شود. برای دریافت قیمت موتور ویبره و مشاوره فنی خرید ویبره بدنه با کارشناس ما 09129228525 تماس بگیرید.

برای دانلود کاتالوگ موتور ویبره کلیک نمایید

محصولات پیلسا موتور

برای مشاهده مشخصات فنی، ابعادی، الکتریکی و مکانیکی هر محصول تصویر یا عنوان آن لمس کنید.

ارزیابی ویژگی های ویبراتور پیلسا

 • ساختار محکم و کاملاً محصور در برابر خاک و گرد و غبار.
 • نیروی گریز از مرکز را می توان از صفر تا حداکثر تنظیم کرد. تنظیم لنگ ها، امکان درجه بندی آسان صفر تا صد درصد نیروی گریز از مرکز تولید شده توسط موتور را فراهم می کند.
 • دامنه ارتعاش قابل کنترل است.
 • بلبرینگ های سنگین برای کار طولانی و بدون مشکل. بلبرینگ ها در طول کار ویبراتور در معرض ضربه های متوالی است. در طراحی موتور ویبراتور، جای بلبرینگ را باید طوری طراحی شود تا از ضربه لرزش های متوالی در امان باشد.
 • صدای کم در مقایسه با ویبراتورهای الکترومغناطیسی.گریس کاری در ویبراتور های سنگین به راحتی از مکان گریس خور روی بدنه موتور ویبره انجام می شود.
 • نحوه بسته بندی ویبره های سبک داخل کارتن با تسمه بسته بندی می شوند. ویبره های سنگین داخل پالت های چوبی بسته بندی می شوند.
 • قیمت موتور ویبره مناسب با خرید مستقیم از تولید کننده
 • سهولت خریداری لوازم یدکی و قطعات موتور ویبره
 • تعمیر و رسیدگی کم به دلیل عدم وجود تسمه، قرقره.

دسته بندی محصولات پیلسا موتور

موتور ویبره 3000 دور

ویبره بدنه 3000 دور
ویبره بدنه 3000 دور

موتور ویبره 1500 دور

ویبراتور 1500 دور
ویبراتور 1500 دور

موتور ویبره 1000 دور

ویبراتور 1000 دور
ویبراتور 1000 دور

توضیحات کامل ویژگی ها

ویبراتور برقی پیلسا با بهره گیری از جدیدترین فناوری ها و با استفاده از مواد و قطعات با کیفیت بالا طراحی و مونتاژ شدند. جنس بدنه و درب های بلبرینگ از چدن نشکن GGG40 و جنس شفت از فولاد است. جنس لنگهای ویبره از آهن و آبکاری شده است. ساختار موتور ویبره (Vibrator_mechanical) بر اساس معیارهای استاندارد جهانی طراحی شده‌اند. با استفاده از آلیاژهای چدن و فولاد با کیفیت بالا مونتاژ می‌شوند تا به ویبراتور اجازه دهند تا با کاربردهای با شدت بالا مقابله کند و عملکرد ایمن را در هر شرایطی تضمین کند.

در سیم پیچی از یک سیم درجه حرارتی 200 درجه  سانتی گراد با عایق پلی استر و پلی ستر آمید استفاده می شود. کل سیم پیچی در دو مرحله جداگانه عایق کاری می شود به همین علت دوام و طول عمر سیم پیچی قابلیت اطمینان بالایی دارد.

بیشتر بخوانید: عایق بندی ویبراتور برقی صنعتی

جعبه برق با رزین، خود کابل با گلند و درپوش ها با اورینگ آب بندی شده است. پیلسا موتور دارای ضریب حفاظت یا آی پی 65 در برابر گرد و خاک و رطوبت و نفوذ قطره های باران است. که قابلیت استفاده از طیف محصولات خود را در محیط های دشوار تأیید می کند. بنابراین می تواند چالش برانگیزترین الزامات استفاده را در سطح بین المللی برآورده کند.

موتور ویبره پیلسا
موتور ویبره پیلسا

نکات مهم انتخاب مناسب در هنگام خرید موتور ویبره بدنه چیست؟

1. قدرت ویبراتور

دو معیار مهم ضربه (نیروی گریز از مرکز) ویبره و سرعت (دور) ویبراتور ، قدرت ویبراتور شما را نعیین می کند. اندازه ای دور و نیرو به مکان ارتعاش، نوع ماده در حال جابه جایی، مساحت و طراحی ماشین آلات و تجهیزات ارتعاشی که ویبره بدنه بر روی آن نصب می شود تعیین می شود.

نیروی تحریک موتور براساس وزن دستگاه و تجهیزات ویبره به اضافه وزن مواد تعیین می شود. نیروی تحریک بر حسب KN (کیلونیوتون) محاسبه میشود که 1KN معادل حدود 100 کیلوگرم است.

نکته مهم: برای کاهش هزینه در خرید ویبره، ضربه بالا ویبراتور صنعتی را در نظر بگیرید. زیرا نیروی گریز از مرکز یا لنگ ها در ویبراتور ها قابل تنظیم است و می توان ضربه را کاهش داد.

مقاله مرتبط: ویدئو تنظیم لنگ موتور ویبره

تفاوت موتورویبره در تعداد دورها یا سرعت

موتور ویبراتور 3000 دور (موتور 2 قطبی، 2880 دور) دارای ضربه های سریع و دامنه حرکت ریز (2-4 میلی متر) کاربرد: میز ویبره، هاپر، سیلو

ویبره بدنه 1500 دور (موتور 4 قطبی، 1440 دور) داری ضربه های متوسط (4-6 میلی متر) کاربرد: تغذیه، آبگیری و تکمیل مواد خشک کن شن و ماسه

موتور ویبره 1000 دور (موتور 6 قطبی، 980 دور) دارای ضربه های کندتر و دامنه حرکت درشت (6-12 میلی متر) کاربرد: انتقال از را دور، صفحه های ارتعاشی

2. تعداد ویبراتورهای مورد نیاز

برای تعیین تعداد ویبره های موردنیاز ماشین آلات صنعتی دو معیار در نظر گرفته می شود.

2-1. نوع حرکت ارتعاشی موردنیاز دستگاه شما

ارتعاشات تولید شده توسط ویبره می تواند چرخشی یا به صورت رفت و برگشتی باشد. با توجه به نوع حرکت ارتعاشی تعداد تعیین می شود.

تعداد موتور ویبره
تعداد موتور ویبره

شکل الف یک موتور ویبره = ارتعاش دایره ای

تصویر ب دو ویبره بدنه با جهت چرخش یکسان = ارتعاش پیچشی

شکل ج دو ویبراتور با جهت چرخش مخالف هم = ارتعاش خطی

مقاله مرتبط: انتخاب موتور ویبره بدنه

2-2. دستگاه

ارتعاش در صنایع مختلف استفاده می شود. هاپرها، سیلوها، الکهای صنعتی، قالبهای بتن و میز ویبره از دستگاه های هستن که نیاز به ویبره دارند. هر کدام از این ماشن آلات بسته به نیاز تعداد متفاوتی ویبره نیاز دارند.

 • صفحه ارتعاش دایره ای از 1 ویبراتور استفاده می کنند.
 • صفحه های ارتعاشی خطی (الکها یا سرند)، صفحه های انتقال (فیدر)، نوار نقاله ها و بالابرهای مارپیچی از 2 موتور ارتعاشی استفاده می کنند.
 • در میز ویبره، لرزش دیوار سیلو یا هاپرها  می توان 1، 2، 4، 6، 8 تا ویبراتور به طور همزمان استفاده کرد.

3. شرکت سازنده

مهمترین نکته در هنگام خرید ویبراتور شرکت سازنده ویبره می باشد. داشتن گارانتی شما را مطمئن می سازد که ویبراتور مشکلی ایجاد نخواهد کرد. شرکت تولیدکننده ویبره بدنه پیلسا گارانتی یکساله واقعی اجرایی را برای مشتریان تضمین می کند.
در دسترس بودن لوازم یدکی و تکنسین های آشنا به تعمیر ویبراتور حائز اهمیت است. پیلسا موتور ارائه دهنده خدمات نعمیرات برای مشتریان خود می باشد.
مکانیسم عملکرد ویبراتور به نحوی باشد تا کارکرد آسانی برای اپراتور داشته باشد. نحوه گریس کاری، تنظیم لنگ ها و کنترل اتصالات برقی جعبه برق در پیلسا موتور برای اپراتورها آسان است.
فناوری کاهش نویز اگر قصد دارید از ویبراتور در مکان های عمومی یا در شب استفاده کنید، یک ویژگی ضروری پیلسا موتور است.

4. قیمت موتور ویبره بدنه

ویبراتور سرمایه گذاری ارزانی نیست. شما باید از نظر مالی آمادگی خرید دستگاهی را داشته باشید که نیازهای شما را برآورده کند و برای مدت طولانی به شما خدمت کند. اگرچه ممکن است در بازار با ویبراتورهایی برخورد کنید که یا بسیار ارزان یا بسیار گران هستند، اما مهمترین مسئله این است که بهترین نوع ویبره را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد.

نکات مهم در خرید موتور ویبره دست دوم

بودجه شما تعیین می کند که آیا باید یک ویبراتور نو بخرید یا دست دوم. هنگام خرید موتور ویبره دست دوم، یک بازرسی بصری برای تعیین وضعیت ویبره انجام دهید. به عنوان مثال، ترک، فرورفتگی و زنگ زدگی می تواند بر عملکرد دستگاه تأثیر بگذارد. بر اثر بی توجهی و کنترل مهره های اتصالی ویبره به بدنه دستگاه امکان ترک خوردگی و شگستگی پایه های موتور ویبره بسیار است. قبل از خرید نداشتن ترک خوردگی پایه های ویبره را بررسی کنید.

علاوه بر این، ویبراتور را برای اطمینان از عملکرد کامل آن تست کنید. درب جعبه برق را باز کنید و با اهم متر ترمینال برق را تست کنید و از اتصالات برق مطمئن شوید.

درپوشهای دو طرف ویبره بدنه رو باز کنند و لنگ های دو طرف را بررسی کنید. زیرا در برخی از کارگاه ها برای کاهش ضربه ویبراتور به جای تنطیم لنگ از تعداد لنگها کم می کنند و دوباره سرجایش قرار نمی دهند. بنابراین قبل از خرید ویبره بدنه دست دوم تعداد لنگها را بررسی کنید.

نحوه نگهداری و تنطیم لنگها و گریس کاری ویبراتور بدنه را بعد از خرید ویبراتور از فروشنده بپرسید.

فروش موتور ویبره پیلسا در سراسر کشور

شرکت تولید کننده ویبره بدنه ایرانی پیلسا آماده فروش محصولات خود در سراسر ایران می باشد.

فروش موتور ویبره در مشهد، فروش موتور ویبره در تبریز، فروش موتور ویبره در قم، فروش موتور ویبره در اصفهان، فروش موتور ویبره در اراک

راهنمای نصب ویبراتور

با توجه به سطح مقطع متفاوت سیلو ها روش های مختلفی برای تصب ویبراتور وجود دارد.

مقاله مرتبط و تکمیلی: انتخاب و نصب ویبراتور در سیلو

برای نصب ویبره بدنه در میز ویبره ابتدا باید تعداد ویبراتور تعیین شود و با توجه به تعداد ویبراتور محل نصب تعیین می شود. تعداد ویبراتور در میزهای ارتعاشی به نوع حرکت ارتعاشی بستگی دارد. انواع ارتعاش در میز ویبره به سه نوع دایره ای، خطی عمودی و خطی بیضوی تقسیم می شوند.

مقاله مرتبط و تکمیلی: انتخاب و نصب موتور ویبره در میز ویبره

نصب ویبراتور بدنه در صفحه ویبره خطی به سه روش انجام می شود. سه روش متداول پایین، دو طرف و بالا برای نصب وجود دارد که در ادامه هر روش توضیح داده می شود.

مقاله مرتبط و تکمیلی: نحوه نصب موتور ویبره در صفحه ویبره خطی

نکات نگهداری موتور ویبره

اتصالات ویبراتورها به بدنه دستگاه های که به آن متصل هستن بر اثر ارتعاش نیاز به آچارکشی دارد. پیچ و مهره های پایه ویبراتور هر چند وقت یکبار بررسی کنید. علاوه بر این هفته ای یکبار درپوش جعبه برق را باز کنید و مهره ها و فیش های جهبه برق را هم آچارکشی کنید. شل بودن مهره جعبه برق باعث سوختن ویبره بدنه میشود.

گریس کاری بلبرینگ هر 15 روز یکبار نیاز است. گریس کاری مربوط به موتور ویبره های سنگین میباشد و در ویبراتورهای سبگ نیازی به گریس کاری نمی باشد.

برای آگاهی از نکات لازم در زمینه رفع ایرادات و نگهداری و تعمیر ویبراتور بدنه مقاله نگهداری و تعمیر ویبره بدنه  را مطالعه کنید.

تکفاز یا سه فاز بودن موتور ویبره

موتور ویبره تکفاز معمولا در چهار نیروی گریز از مرکز 100، 200، 300، 500 کیلوگرم 3000 دور می باشد و پرکاربردترین نوع تکفاز هستند. هرجا که برق شبکه تکفاز 220 ولت ac می باشد به ناچار از این نوع ویبراتورها استفاده می شود که با یک خازن روغنی دائم کار همراه است.  معمولا نوسانات برق تکفاز باعث سوختن خازن می گردد و بعد از آن باعث سوختن سیم پیچی می شود.

این نوع ویبراتورها به دلیل تکفاز بودن مصرف برق بالاتری نسبت به سه فاز دارند. در صورتی که ویبراتورهایی که سه فاز هستند و یا برق 380 ولت شبکه ac کار می کنند تلفات کمتری نسبت به نوع تکفاز دارند و مصرف برق آن ها حدودا یک سوم نوع تک فاز می باشد. به تجربه ثابت شده ویبره سه فاز کارکرد عملکرد و طول عمر بیشتری به مراتب بهتر از نوع تکفاز دارند.

مقاله مرتبط: ویدئو تبدیل موتور ویبره سه فاز به تک فاز

این مطلب دلیل به آن نمی شود که ذهن خواننده نسبت به استفاده از نوع تکفاز مخدوش شود. در نوع تکفاز هم با توجه به سالیان گذشته موارد بسیاری بوده که با استفاده صحیح توسط اپراتور بر روی دستگاه چندین سال کار کرده است. ظرفیت خازن میکروفاراد mf هر کدام از ویبراتورهای تکفاز پیلسار موتور به شرح زیر می باشد.

100/3 —— 10mf

200/3 —— 14mf

300/3 —— 16mf

500/3 —— 25mf

اجزای سازنده ویبراتور بدنه چیست؟

 • روتور(Rotor)
 • استاتور(Stator)
 • کموتاتور (commutator)
 • آرمیچر (Armature)
 • لنگ (Weight)

مقاله مرتبط و تکمیلی: موتور ویبره چیست؟

مقایسه برند ویبراتور صنعتی موجود در بازار ایران

برای مقایسه ویبراتور بدنه های موجود در بازار ایران و همچنین مقایسه موتور ویبره ایرانی ساخت داخل کشور و ساخت خارج از کشور (چینی، ترکیه ای و ایتالیایی) با ما همراه باشید. محاسن و معایب هر کدام از برندهای ویبراتور صنعتی را در مقاله مقایسه موتور ویبره های موجود در بازار ایران مطالعه کنید.

پرسش و پاسخ متداول

 • آیا موتور ویبره ایرانی برای کار من مناسب است یا موتور ویبره خارجی؟

  قطعا موتور ویبره ایرانی مناسب است به دلیل اینکه مشاوره رایگان و نصب از طرف کارخانه تولید کننده در اختیار مشتری یا متقاضی ویبراتور بدنه قرار می گیرد. و قطعات یدکی به سهولت در اختیار مشتری می باشد. خرید از تولید کننده ایرانی به چرخه تولید داخل و جلوگیری از خروج ارز کمک می کند.

 • چه دوری از ویبره بدنه مناسب دستگاه من است؟

  با توجه به اینکه موتور ویبراتورها در سه دسته 3000 دور، 1500 دور و 1000 دور تولید می شوند. باید به این نکته توجه داشته باشید که دامنه حرکت یا میزان جابه جایی در ویبراتورهای 3000 دور 1 تا 2 میلی متر، ویبره 1500 دور 2تا 4 میلی متر و 1000 دور 4 تا 8 میلی متر است. دور ویبره بدنه برای هر دستگاهی با توجه به نوع کاربرد آن انتخاب می کنیم.

 • از چه نوع گریسی در موتور ویبراتور باید استفاده شود؟

  ویبراتور را باید با توجه به مدت زمان کارکرد در 24 ساعت به صورت دوره ایی 15 الی 30 روز یکبار گیرس کاری نمود. و از گیرس های نسوز مخصوص بلبرینگ که در بازار موجود است استفاده کرد. برای کسب اطلاعات جامع به مقاله گریس بلبرینگ موتور ویبره مراجعه کنید.

 • ساختار موتور ویبره بدنه چیست؟

  ویبراتور صنعتی از بدنه با متریال مناسب و پایه های قوی ساخته شده است. یک عدد شافت، تعدادی لنگ، روتور استاتور متناسب با نوع استفاده ویبراتور می باشد. دو عدد بلبرینگ و دو عدد درب پوش بلبرینگی و دو عدد درب پوش محافظ لنگ واورینگ جهت آب بندی و ترمینال جهت سر سیم های UVW XYZ می باشد.

 • رابطه توان موتور ویبراتور با ضربه آن به چه صورتی است؟

  در حقیقت در موتورویبراتورها توان ملاک نیست. میزان ضربه و نیروی که وارد می کند و r.p.m ویبراتور مهم است. واحد میزان ضربه به کیلوگرم یا نیوتن است و واحد میزان سرعت r.p.m دور در دقیقه است.

 • برای انتخاب موتور ویبره ضربه مهم است یا توان آن؟

  در انتخاب موتور ویبراتور میزان ضربه مهم است و توان اهمیتی ندارد.

 • شرایط گارانتی و خدمات پس از فروش به چه صورتی است؟

  شرایط گارانتی ویبراتور پیلساموتور (پارسیان موتور سابق) در برگه ضمانت نامه ویبراتور به صورت کامل توضیح داده شده است. با توجه به اینکه ویبراتور پیلساموتور تولید کننده به نام و معتبری است کلیه قطعات ویبراتورهای خود را تامین و تولید نموده و 10 سال خدمات و پشتیبانی فروش و تولید محصولات خود را دارا می باشد.

 • نصب موتور ویبره به روش صحیح چگونه انجام می شود؟

  کلیه مراحل نصب و انتخاب صحیح موتور ویبراتور در مقاله روش نصب موتور ویبره موجود می باشد و در صورت ابهام می توانید 24 ساعته 7 روز هفته با کارشناسان فنی کارخانه پیلسا موتور تماس بگیرید.

 • بهترین برندهای ویبره بدنه در ایران کدامند؟

  برندهای موتور ویبره در ایران با توجه به تامین و کیفیت و سهولت در تهیه قطعات و راهنمایی نصب و انتخاب صحیح ویبراتور بدنه برند پیلسا موتور (پارسیان موتور سابق) می باشد. که برابری می کند با بدنه های معتبر اروپایی و رقیبی درخور با بدنه های اروپایی می باشد.

 • چگونه موتور ویبراتور با قیمت ارزان و مناسب بیابم؟

  قیمت موتور ویبره ارزان در بازار ایران ویبراتورهای چینی و متفرقه می باشد. که در واقع خرید آن ها عاقلانه نبوده به ضرر مشتریان عزیز می باشد. درصورتی که ویبراتورهای تولید کارخانه پیلساموتور هم دارای کیفیت و رقابت با ویبراتورهای اروپایی می باشد. هم دارای قیمت مناسب تجاری و رقابتی می باشد.

 • موتور ویبره برای چه دستگاه هایی کاربرد دارند؟

  کاربرد موتور ویبره معمولا برای دستگاه های که نیاز به حرکت مواد و جلوگیری از انسداد مواد در کانال ها، سیلو ها، هاپرها، نوارها. استفاده در سورترها، جداکننده ها. سرندها جهت دانه بندی مواد و جدایش. در صنعت بتن و موزاییک و سرامیک جهت حباب زدایی و متراکم کردن مواد و کمک به استحکام بتن می باشد. برای دستگاه های آزمایشگاهی تست مواد و خاک و بتن استفاده می شود. در کل در دستگاه های معدنی، الک ها، سرندها، سورترها، میزهای ویبره، دستگاه ها و قالب های تولید قطعات و سازه های بتنی سبک و سنگین، قالب های تونلی، قالب های موج شکن و صدها دستگاه دیگر در صنعت و صنایع مختلف موتور ویبراتور مورد نیاز است. 

 • ویبراتور با کیفیت را چگونه تشخیص دهم؟

  ویبراتور با کیفیت را با نوع متریال استفاده شده دراجزای تشکیل دهنده آن می توان تشخیص داد که ویبراتوری با سطح کیفیت بالا تولید شده است. نوع لنگ های استفاده شده و نوع رنگ و بسته بندی نشان دهنده رعایت اصول اولیه کیفیت می باشد. در وهله اول می توان با باز کردن درب جعبه برق ویبراتور بدنه مشاهده کرد که آیا جعبه برق که ترمینال برق در آن وجود دارد آیا آب بندی و از چه طریقی آب بندی شده شده است. در ویبراتورهای تولید کارخانه پیلسا موتور ضریب حفاظت IP65 (ضریب حفاظت در برابر آب گرد وخاک رطوبت مواد شیمیایی) می باشد. کلیه درب پوش ها با اورینگ های استاندارد آب بندی شده و جعبه برق و ترمینال نیز با رزین خاص آب بندی و محافظت شده. که از ورود آب رطوبت بخار و مواد شیمیایی گرد وخاک به درون ویبراتور جلوگیری می کند.

 • بهترین تولید کنندگان ویبره در ایران و جهان کدامند؟

  تولیدکنندگان ویبراتور در ایران و جهان چندین برند معروف و باسابقه و پیشینه خوبی هستند. برند ایرانی پیلسا موتور (پارسیان موتور سابق) که سالیان زیادی است در صنایع مختلف در داخل و خارج ایران مورد استفاده قرار می گیرد و رضایت مندی مشتریان را برخوردار می باشد.  برند های دیگر اروپایی مانند ایتال ویبراس- OMB – VENAZETI میباشند که مشتریانی که در گذشته از ویبراتورهای ایتالیایی استفاده می کردند به سمت خرید ویبراتور پیلسا موتور روی آورده اند.

 • در خرید موتور ویبراتور بدنه چه چیزهایی را در نظر بگیریم و چه چیزهایی را در نظر نگیریم؟

  • ضخامت (استحکام) پایه ها
  • نوع آب بندی ویبراتور از طریق اورینگ و رزین
  • فرم و نوع لنگ های استفاده شده در ویبراتور
  • برند و کارخانه تولید کننده موتور ویبره
  • ضمانت نامه ویبراتور و اینکه آیا کارخانه تولید کننده ویبراتور توانایی تآمین قطعات ویبراتورهای عرضه شده خود را در بازار دارد یا خیر و در طول دوره ضمانت اگر ویبراتور به مشکلی برخورد کرد در کمترین زمان ممکن ویبراتور را رفع ایراد نموده و به مشتری تحویل نماید.

 • تفاوت موتور ویبره برقی با ویبره صنعتی پنوماتیک (بادی) چیست؟

  در ویبراتور برقی میزان ضربه و حرکت لنگ ها در زاویه 360 درجه انجام می شود و حرکت لنگ ها به صورت دورانی در 360 درجه می باشد. در دو سر شافت ویبراتور برقی لنگ ها قرار دارند و می توان میزان ضربه را با توجه به دستور العمل های ارائه شده تنظیم نمود و یا میزان ضربه را کاهش داد. و در ویبراتورهای پنوماتیک (بادی) حرکت به صورت رفت و برگشتی می باشد و نمی توان میزان ضربه را تنظیم نمود. فقط می توان با استفاده از فشار باد و شیر برقی و تایمر میزان ضربه را کنترل نمود.

 • عمر معمول L-10 یا B-10 و L-50 برای یاتاقان‌های موتور ویبره چقدر است؟

  L-10  تعداد ساعاتی را نشان می دهد که 90 درصد عمر بلبرینگها با اندازه یکسان قبل از ایجاد خستگی فلز کار می کنند. عمر L-50  در اصطلاح عمر میانگین بلبرینگ با کارآیی 50 درصد قابلیت اطمینان می باشد. یعنی پس از مدت زمان تعیین شده فقط در 50 درصد بلبرینگ ها آثار خستگی نمایان نشده است. مقاله طول عمر بلبرینگ دنبال کنید.

 • تفاوت بین سرعت همزمان (synchronous) و سرعت نامی (rated speed) چیست؟

  در رشته مهندسی برق سرعت همزمان سرعتی است که به تعداد قطب های سیم پیچی موتور (استاتور) مرتبط است. و سرعت همزمانی بر حسب دور بر دقیقه برابر است با بسامد بر حسب هرتز HZ به تعداد قطب های سیم پیچی ضرب در 120 محاسبه می شود.

  3000 دور
  3000 دور

  و معمولا موتورها با توجه به برق شبکه سه فاز (تکفاز) ایران که 380 V و 220 V جریان AC و 50 HZ می باشد به 5 دسته 3000، 1500، 1000 ، 750 ، 350 r.p.m تقسیم می شوند.

  در رشته مهندسی برق سرعت نامی همان سرعت مکانیکی موتور می باشد که با افزایش بار بر روی رتور سرعت نامی کاهش پیدا می کند و با کاهش بار بر روی روتور سرعت نامی افزایش پیدا می کند.

  و با توجه به مثال سرعت نامی در حالت نرمال 2950 تا 2850 r.p.m می باشد. در موتورهای AC رتور همیشه کندتر از میدان مغناطیسی استاتور چرخش پیدا می کند و تفاوت سرعت میدان استاتور و سرعت مکانیکی رتور را (بار-لغزش- SLIP) می گویند.

  سرعت
  سرعت

  سرعت سنکرون با استفاده از مثال بالا سرعت نامی در حالت نرمال 1420 تا 1450 r.p.m می باشد.

  توجه داشته باشید سرعت نامی از میزان بار نامی رتور نشات می گیرد. و میزان (بار-لغزش-SLIP) به میزان بار رتور بستگی دارد.

 • آیا سرعت چرخش و نیروی ارتعاش را می توان تغییر داد؟

  سرعت چرخش در ویبراتور را می توان با استفاده از اینورتر تغییر داد. به این صورت که موتور ویبراتور طوری طراحی شده است که با برق شبکه ایران 50HZ دو قطب 3000rpm چهار قطب 1500rpm شش قطب 1000rpm کار می کند. می توان با تغییر در ترمینال ویبراتور از حالت ستاره به حالت مثلث تغییر داد.

  با کمک اینورتر می توان فرکانس برق ورودی به موتور ویبراتور را کاهش و یا افزایش داد. و در نتیجه سرعت چرخش rpm نیز کاهش و یا افزایش می یابد.

  به عنوان مثال ویبراتور 3000 دور را می توان با فرکانس برق ورودی اینورتر به 60HZ افزایش داد که در نتیجه r.p.m به 3600 می رسد.

  و اگر فرکانس را به 70HZ بالا ببریم در نتیجه r.p.m به 4200 می رسد و از طریق فرمول زیر قابل محاسبه می باشد.

  سرعت چرخش
  سرعت چرخش

  نیروی ارتعاش و یا میزان ضربه و یا نیرویی که موتور ویبراتور اعمال می کند را می توان با چرخش لنگ های ویبراتور تغییر داد اگر هر چقدر لنگ ها که به صورت نیم دایره می باشند را به سمت هم بچرخانیم تا به یک دایره کامل 360 درجه نزدیک شود. از میزان نیروی ارتعاش کاسته ایم و هر چه قدر لنگ ها را به نیم دایره 180 درجه نزدیک کنیم به میزان نیروی ارتعاش افزوده ایم.

  توجه داشته باشید در تنظیم لنگ ها (تغییر نیروی ارتعاش) لنگ های ویبراتور را در یک جهت و به یک مقدار بچرخانید و تقارن را رعایت کنید. عدم تقارن در لنگ های ویبراتور باعث خرابی در اجزای مکانیکی و به مرور سوختن سیم پیچی می گردد.

 • چگونه می‌توانم با استفاده از موتور ویبره، ارتعاش و لرزش خطی ایجاد کنم؟

  در صفحه های انتقال مواد و یا قالب ها می توان ویبراتور را در زیر صفحه با اعمال یک زاویه 30 الی 45 درجه نسبت به خط افق لرزش و حرکت خطی ایجاد کرد.

 • آیا موتور ویبره در هر جهتی قابل نصب است؟

  بله با توجه به نوع بلبرینگ و ساختار موتور ویبره می توان در هر جهتی ویبراتور را نصب نمود. نوع بلبرینگهای استفاده شده در ویبراتور عامل اصلی تعیین کننده نصب ویبراتور در جهات مختلف می باشد.

 • آیا می‌توانم جهت چرخش را تغییر دهم؟

  بله می توان جهت چرخش را در موتور ویبراتورها تغییر داد. به این صورت که در موتور ویبراتورهای سه فاز به جابه جایی دو فاز از سه فاز ورودی می توان جهت چرخش را تغییر داد. اگر ویبراتور در جهت چرخش عقربه های ساعت کار می کند شما می توانید با جابه جایی دو سیم (دو فاز) S با R ، T با S ، T با R جهت چرخش را برخلاف عقربه های ساعت تغییر داد.

  در ویبراتور تکفاز می توان با جابه جایی دو سر سیم استارت S با هم و یا جابه جایی دو سر سیم رنتیگ اصلی R جهت چرخش ویبراتور را تغییر داد.

  تغییر جهت چرخش ویبراتور
  تغییر جهت چرخش ویبراتور

 • شافت موتور ویبره به کدام جهت می‌چرخد؟

  در جهتی چرخش دارد که نوع سرسیم های ورودی برق شبکه را به ترمینال ویبراتور وصل است. معمولا به دو حالت در جهت چرخش عقربه های ساعت و یا در خلاف جهت چرخش عقربه های ساعت در حال دوران است و تغییر می کند. و می توان با باز کردن یکی از درب پوش های محافظ لنگ ویبراتور جهت چرخش آن را به راحتی تشخیص داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گارانتی و خدمات پس از فروش

شرکت فنی مهندسی پیلسا موتور تولیدکننده انواع ویبراتور بدنه با ارائه 12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش

نوشته های اخیر